Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Koncert profilaktycznym zespołu h.R.A.B.I.A. w Publicznym Gimnazjum w Ciepielowie

W dzisiejszym świecie czyha na młodego człowieka bardzo wiele zagrożeń. Jednymi z nich są uzależnienia, innymi różnego rodzaju przemoc. W okresie dorastania młodzi ludzie są ciekawi nowych rzeczy, poszukują celu życia i pragną niezwykłości. Często wtedy sięgają po różnego rodzaju używki, nie zdając sobie niejednokrotnie sprawy, że wkraczają na bardzo niebezpieczny grunt. Buntują się i łamią zasady bezpieczeństwa oraz obowiązujące normy społeczne.

W celu uświadomienia młodzieży wagi problemu, ostrzeżenia przed konsekwencjami bezmyślnych wyborów w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie odbyło się 18 października 2012 roku spotkanie profilaktyczne  z przedstawicielami znanego, zwłaszcza miłośnikom programu „Must be the music”, zespołu muzycznego h.R.A.B.I.A. Zostało ono zorganizowane we współpracy z Gminną Komisją do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zwalczania Narkomanii, która przeznaczyła na ten cel środki finansowe i pokryła koszty koncertu.

Wokalista – Adrian Markiewicz - w sposób bardzo obrazowy, czasami wręcz dosadny, opowiedział uczniom o tym, jak łatwo można popaść w uzależnienia, z których bardzo trudno jest się wyzwolić.

W pierwszej części spotkania muzyk przedstawił historię życia młodego człowieka (swoją własną), który w wieku czternastu lat dostał pierwszą gitarę i powoli wchodził do „muzycznego światka”. Podkreślił jego stopniowe uzależnianie się od nikotyny, alkoholu, narkotyków oraz bezsilność okazaną w próbie samobójczej.  Ostrzegł uczniów przed dilerami, którzy tylko na początku udają przyjaciół, a w rzeczywistości są  bezwzględni. Wspomniał również o dopalaczach i zagrożeniu  życia po ich zażyciu.

W drugiej części wokalista poruszył sprawę uzależnień internetowych. Przestrzegał, zwłaszcza dziewczyny, przed  łatwowiernością w stosunku do mężczyzn, która może skończyć się tragicznie. Nadmienił o przerażającym zjawisku  handlu żywym towarem.

Kolejna sprawa, która była poruszona podczas spotkania, dotyczyła asertywności, czyli umiejętności wyrażania własnego zdania w sposób kulturalny, ale stanowczy. Wybrani uczniowie odegrali scenkę rodzajową. Ich zadanie polegało na namówieniu dziewczyny do zapalenia z nimi papierosa. Nasuwającym się wnioskiem było stwierdzenie, że w asertywności trzeba umieć odmawiać, a jeśli ktoś jest zbyt natarczywy, najlepiej odejść i nie tłumaczyć się.

Ostatni przekaz dotyczył problemu grupek zamkniętych, funkcjonujących w środowisku szkolnym.  Ich członkowie nie wpuszczają do swojego grona nikogo z zewnątrz. W ściśle zamkniętej grupie czują się bardzo silni i poniżają w sposób brutalny słabszych od siebie. Rozmówca podkreślił, że osoba poniżana przez innych w dzieciństwie czy młodości ma zaniżone poczucie własnej wartości i może już nigdy nie zrealizować sie w dorosłym życiu, bo czuje się gorsza.

Swoje spotkanie z gimnazjalistami muzyk zakończył słowami: „Pamiętajcie o asertywności!” „Nie pozwólcie, aby ktoś za was decydował!” „Nawet pierwsza próba może być śmiertelna!”.Uczniowie byli  zadowoleni ze spotkania. Podobał im się sposób przekazu. Poruszone problemy uznali za naprawdę ważne i aktualne w dzisiejszym świecie. My – nauczyciele i wychowawcy -  mamy natomiast nadzieję, że przekazane treści jak najgłębiej zapadną naszym gimnazjalistom w pamięć  i staną się dla nich życiową nauką.


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
235
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019