Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca 2018 roku odbyła się akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To przedsięwzięcie przygotowali uczniowie klas III pod kierunkiem Pani Anety Rozwadowskiej - nauczycielki historii. Podczas trwającego 45 minut apelu młodzi artyści przybliżyli wszystkim zebranym czas historyczny, kiedy to po zakończeniu II wojny światowej Polska nie odzyskała pełnej niepodległości na skutek objęcia w kraju rządów radzieckich okupantów, bezgranicznie posłusznych Stalinowi. Postawa polskich patriotów, byłych partyzantów Armii Krajowej, którzy sprzeciwiali się władzom komunistycznym, była bezwzględnie tępiona. Ludzie tacy wywożeni byli do sowieckich łagrów i skrytobójczo mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa. Dla wielu Polaków jedynym wyjściem w tej sytuacji była ucieczka do lasu i podjęcie na nowo walki partyzanckiej. To właśnie oni , Żołnierze Niezłomni, walczyli z okupantem spod znaku czerwonej gwiazdy.
Nasi uczniowie, posługując się słowem, dźwiękiem i obrazem, przybliżyli postaci kilku spośród tysięcy walczących w latach 40 – tych i 50 – tych XX wieku. Zygmunt Szyndzielarz ps. Łupaszko, Hieronim Dekutowski ps. Zapora, Tomasz Wójcik ps. Tarzan, Rotmistrz Witold Pilecki, Józef Kuraś ps. Ogień, Tadeusz Kuncewicz ps. Podkowa i najbardziej znana Danuta Siedzikówna ps. Inka - to im poświęcona była narracyjno – muzyczna opowieść - Żołnierzom Niezłomnym - najwierniejszym obrońcom Rzeczypospolitej, skazanym na hańbę, a później na zapomnienie, mordowanym zdradziecko i zakopywanym w bezimiennych mogiłach. Te trudne wiadomości historyczne zostały przekazane w niekonwencjonalny sposób, nie tylko poprzez recytację, ale także za pomocą współczesnych muzycznych klipów. To wszystko tworzyło niezwykłą, wzruszającą opowieść o tych, których nazywano „zaplutymi karłami reakcji”.
Poprzez swoją artystyczną prezentację uczniowie uczcili pamięć bohaterów, którzy po ponad sześćdziesięciu  latach powrócili, odzyskali imiona, nazwiska i twarze. Na całe szczęście komunizm w naszym kraju upadł, a żołnierze antykomunistycznego powstania zajmują należne im miejsce w zbiorowej pamięci Polaków. 

ndpzw01 ndpzw02 ndpzw03 ndpzw04
ndpzw05 ndpzw07 ndpzw08 ndpzw09
ndpzw10 ndpzw11« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
193
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019