Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


78 rocznica mordu żołnierzy pod Dąbrową

10 września 2017 roku odbyły się obchody 78 Rocznicy Mordu Jeńców Wojennych pod Dąbrową. W samo południe, w miejscu naznaczonym krwią polskich żołnierzy zgromadzili się mieszkańcy gminy Ciepielów, by po raz kolejny w ciszy i skupieniu oddać hołd żołnierzom 74 Pułku Piechoty z Lublińca, którzy 8 września 1939 roku stracili życie w trakcie jednej z największych zbrodni wojennych popełnionych w pierwszych dniach II wojny światowej.
Uroczystość rozpoczęła polowa Msza Święta.
Po mszy głos zabrał Wójt Gminy Ciepielów – p. Artur Szewczyk. W swoim wystąpieniu podkreślił odwagę polskich żołnierzy z lublinieckiego Pułku Piechoty, którzy dla ratowania Ojczyzny oddali swoje życie. Zgodnie z tradycją włodarz gminy wręczył okolicznościowe statuetki, jako wyraz podziękowania osobom zaangażowanym w organizację tej szczególnej uroczystości patriotycznej.
Uczestniczący w wydarzeniu uczniowie, ich rodzice i nauczyciele wysłuchali okolicznościowych przemówień wygłoszonych przez zaproszonych gości. Za serce chwyciła wypowiedź jednego ze świadków tamtych wydarzeń. Z łamiącym się ze wzruszenia głosem zwrócił się do młodego pokolenia z apelem, by pamiętali o tych, którzy w imię wolności oddali to, co mieli najcenniejsze – własne życie. Powiedział, że to na młodym pokoleniu Polaków spoczywa wielka odpowiedzialność, a jest nią kultywowanie pamięci o bohaterach spod Dąbrowy. Bezpośrednich uczestników wydarzeń wojennych jest coraz mniej, tak więc strażnikami świadomości narodowej muszą być młodzi.
Ważnym momentem obchodów było złożenie kwiatów i wieńców przy pomniku pomordowanych. Delegacja z naszej szkoły złożyła wieniec i zapaliła znicze, jako wyraz wdzięczności, szacunku, czci i pamięci dla tych, których krwią przesiąknięta jest ciepielowska ziemia. To patriotyczna powinność, aby pamięć o pomordowanych pod Dąbrową była wciąż żywa i tkwiła głęboko w świadomości młodego pokolenia.

1 2


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
181
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019