Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Uczniowie trzecich klas gimnazjum z Ciepielowa na Zielonej Szkole w Karkonoszach

18 września 2017 roku uczniowie klas III gimnazjum pod opieką sześciu nauczycieli: p. Katarzyny Sotowicz - Stańczuk, która pełnił funkcję kierownika, p. Marty Balcerowskiej, p. Krzysztofa Balcerowskiego, p. Mirosława Czapki, p. Anny Marek, p. Anny Sulimy, udali się na pięciodniową Zieloną Szkołę w Karkonosze. Została ona zorganizowana i w całości sfinansowana przez Urząd Gminy w Ciepielowie. W pierwszym dniu gimnazjaliści dotarli do Wrocławia. Zwiedzanie tego przepięknego miasta wraz z przewodnikiem rozpoczęli od najstarszej dzielnicy Wrocławia – Ostrowa Tumskiego. Poznali historię tego miejsca. Następnie udali się do Katedry pw. Jana Chrzciciela – wspaniałej, zabytkowej, gotyckiej budowli. Wszyscy uczestnicy wycieczki odczuli niepowtarzalną atmosferę panującą w tym sakralnym obiekcie. Podczas spaceru w kierunku Starego Miasta, uczestnicy Zielonej Szkoły przeszli przez Most Tumski, obwieszony niezliczoną ilością „kłódek miłości”, podziwiali wspaniałe widoki z rzeką Odrą w tle, byli na dziedzińcu Biblioteki Ossolineum.
W maleńkim zaułku, tuż obok wrocławskiego rynku, podziwiali jedyny w Polsce pomnik zwierząt rzeźnych. Dużą atrakcją dla gimnazjalistów były figurki krasnali z brązu, które napotykali prawie na każdym kroku. Na rynku ich zachwyt wzbudziły urokliwe kamieniczki oraz fontanna wykonana ze szklanych płyt. Na zakończenie spaceru po stolicy Dolnego Śląska trzecioklasiści z zainteresowaniem przyjrzeli się zrekonstruowanemu pręgierzowi i zadowoleni wyruszyli w dalszą drogę. Po przybyciu do miejsca noclegu – pensjonatu „Pod Dębem” w miejscowości Wójtowice - otrzymali klucze i udali się do przydzielonych pokoi.
W drugim dniu Zielonej Szkoły gimnazjaliści, wraz z opiekunami i panią przewodnik, byli w Skalnym Mieście na terenie Czech. Po godzinnej podróży dotarli do niezwykłego rezerwatu przyrody. Już pierwsze minuty na terenie Skalnego Miasta wprawiły wszystkich w zdumienie i zachwyt. Widoki były wspaniałe. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o poszczególnych „rzeźbach skalnych”, podając ich symboliczne nazwy. Duże wrażenie zrobiło na wszystkich przejście przez gotycką bramę, prowadzącą do niepowtarzalnych miejsc, w których kręcono sceny do filmu „Opowieści z Narnii”. Ciekawym przeżyciem był też krótki rejs łodzią po górskim jeziorku. Na zakończenie przygody w Skalnym Mieście uczniowie dotarli do Wielkiego Wodospadu.  
W trzecim dniu Zielonej Szkoły gimnazjaliści mieli okazję zwiedzić stolicę Czech – Pragę. Około godziny jedenastej uczestnicy wycieczki dotarli do dzielnicy Hradczany i znaleźli się na jednym z dziedzińców Zamku Królewskiego, który obecnie stanowi siedzibę prezydenta Czech. Pierwszym zwiedzanym obiektem była Katedry św. Wita znajdująca się w centrum kompleksu zamkowego. Miejsce to zachwyciło wszystkich wspaniałym wystrojem oraz ciekawą historią. Następnie uczniowie znaleźli się w Sali Władysławowskiej w Zamku Praskim, w której kiedyś odbywały się turnieje rycerskie, a po chwili udali się na Złotą Uliczkę. Podziwiali na niej miniaturowe domki, w których obecnie znajdują się sklepiki i różne wystawy. W jednym z nich mieszkał kiedyś Franz Kawka. W dalszej części wędrówki gimnazjaliści dotarli na słynny Most Karola, po którym spacerowało mnóstwo turystów. Na szczęście, dzięki niebieskim czapeczkom, które otrzymali jako uczestnicy Zielonej Szkoły z naszej Gminy Ciepielów, nikt  nie zgubił się w tłumie. Następnie uczniowie podążyli zatłoczonymi, ale malowniczymi uliczkami miasta w dalszą wędrówkę. Na pobliskim bazarku chętni mogli zakupić pamiątki i słodycze. Trochę już zmęczeni i głodni gimnazjaliści zjedli obiad w restauracji McDonald`s. Po posiłku zawędrowali na praski rynek Starego Miasta i podziwiali przepiękny zegar astronomiczny z XV wieku. Ten dzień obfitował w wiele niezapomnianych wrażeń. Gimnazjaliści byli zachwyceni pięknem miasta, jego architekturą i zabytkami.
W czwartym dniu pobytu na Zielonej Szkole gimnazjaliści udali się w pełne tajemniczości i magii skalne masywy Gór Stołowych. Wspólnie z panią przewodnik przemierzyli 665 kamiennych stopni, by znaleźć się na najwyższym szczycie – Szczelińcu Wielkim, położonym 919 m.n.p.m. Teren ten zachwycił wszystkich fantastycznie wyrzeźbionymi przez wiatr, deszcz i lód formami skalnymi. Widoki zapierały dech w piersiach. W dalszej części urokliwej wędrówki uczestnicy Zielonej Szkoły przechodzili przez głębokie wąwozy i przeciskali się przez ciasne, skalne korytarze. Będąc w tym miejscu, uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć krajobrazy, które były tłem wykorzystanym w filmie „Książę Kaspian”, ekranizacji „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa. Ze Szczelińca uczestnicy Zielonej Szkoły udali się do Błędnych Skał. Mieli niepowtarzalną okazję podziwiać obszar ochrony ścisłej, obejmujący swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości od 6 do 11 metrów, wytworzonych wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Wędrówki wśród skalnych masywów przeniosły trzecioklasistów w odrealniony, tajemniczy świat. Z tego miejsca uczestnicy Zielonej Szkoły udali się do Kudowy Zdroju. Spacerowali w znajdującym się w sercu miasta Parku Zdrojowym.
W ostatnim dniu Zielonej Szkoły uczniowie zwiedzili Kopalnię Złota w miejscowości Złoty Stok. Przygodę w tym miejscu rozpoczęli od spaceru z przewodnikiem po Sztolni Gertruda. Podczas przejścia podziemnymi korytarzami młodzież  poznała historię tego miejsca. Przeszła przez „Chodnik Śmierci” i skarbiec. Na chwilę zatrzymała się w laboratorium alchemika, a także miała okazję zobaczyć podziemny wodospad. Wspaniałą atrakcją był przejazd podziemnym tramwajem. Po wyjściu z kopalni gimnazjaliści uczestniczyli w krótkiej lekcji dotyczącej historii złotej monety. Następnie znowu dotarli do Wrocławia, gdyż ostatnim punktem wycieczki było obejrzenie Panoramy Racławickiej. Wszyscy byli zachwyceni wspaniałością dzieła. Gimnazjaliści otrzymali dawkę wiedzy historycznej z okresu rozbiorów Polski i powstania kościuszkowskiego oraz informacje na temat powstawania tego malowidła. Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń gimnazjaliści dotarli do deszczowego Ciepielowa około godziny 24.00.
Bez wątpienia wyjazd na Zieloną Szkołę w Karkonosze pozostanie w pamięci trzecioklasistów z gimnazjum w Ciepielowie na całe życie.

Dziękujemy za zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki!  

Dzień pierwszy - Wrocław

wroclaw01
wroclaw02
wroclaw03
wroclaw04
wroclaw05
wroclaw06
wroclaw07
wroclaw08
wroclaw09
wroclaw10
wroclaw11
wroclaw12
wroclaw13
wroclaw14
wroclaw15
wroclaw16
wroclaw17
wroclaw18


 Dzień drugi - Skalne Miasto w Czechach

skalne_miasto01 skalne_miasto02 skalne_miasto03 skalne_miasto04
skalne_miasto05 skalne_miasto06 skalne_miasto07 skalne_miasto08
skalne_miasto09 skalne_miasto10 skalne_miasto11 skalne_miasto12
skalne_miasto13 skalne_miasto14 skalne_miasto15 skalne_miasto16
skalne_miasto17 skalne_miasto18

 Dzień trzeci - Praga

praga01 praga02 praga03 praga04
praga05 praga06 praga07 praga08
praga09 praga10 praga11 praga12
praga13 praga14 praga15 praga16
praga17
praga18
praga19
praga20
praga21
praga22
praga23
praga24
praga25
praga26
praga27


Dzień czwarty - Szczeliniec i Błędne Skały

szczeliniec_bledne_skaly01 szczeliniec_bledne_skaly02 szczeliniec_bledne_skaly03 szczeliniec_bledne_skaly04
szczeliniec_bledne_skaly05 szczeliniec_bledne_skaly06 szczeliniec_bledne_skaly07 szczeliniec_bledne_skaly08
szczeliniec_bledne_skaly09 szczeliniec_bledne_skaly10 szczeliniec_bledne_skaly11 szczeliniec_bledne_skaly12
szczeliniec_bledne_skaly13 szczeliniec_bledne_skaly14 szczeliniec_bledne_skaly15 szczeliniec_bledne_skaly16
szczeliniec_bledne_skaly17 szczeliniec_bledne_skaly18 szczeliniec_bledne_skaly19

 Dzień piąty - Złoty Stok i Panorama Racławicka

zloty_stok_panorama01
zloty_stok_panorama02
zloty_stok_panorama03
zloty_stok_panorama04
zloty_stok_panorama05
zloty_stok_panorama06
zloty_stok_panorama07
zloty_stok_panorama08
zloty_stok_panorama09
zloty_stok_panorama10
zloty_stok_panorama11
zloty_stok_panorama12
zloty_stok_panorama13
zloty_stok_panorama14
zloty_stok_panorama15
zloty_stok_panorama16
zloty_stok_panorama17
zloty_stok_panorama18
zloty_stok_panorama19
zloty_stok_panorama20
zloty_stok_panorama21
zloty_stok_panorama22
zloty_stok_panorama23
zloty_stok_panorama24
zloty_stok_panorama25
zloty_stok_panorama26
zloty_stok_panorama27
zloty_stok_panorama28
zloty_stok_panorama29
zloty_stok_panorama30
zloty_stok_panorama31
zloty_stok_panorama32« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
44
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019