Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Dzień Dziecka z książką w tle

1 czerwca 2017 roku została przeprowadzona impreza czytelnicza „Dzień Dziecka z książką w tle”. Jej głównym celem było zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej spadek czytelnictwa wśród Polaków i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej młodzieży oraz promocja czytania książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie młodzieży aktywnej czytelniczo.
Przedsięwzięcie przybrało formę konkursu, do którego aktywnie włączyły się wszystkie klasy. Pierwszą konkurencją była przygotowanie klasowej prezentacji na mega odlotowe przebranie, zainspirowane wybraną książką lub serią książkową. Wszystkie klasy podeszły bardzo ambitnie do tego zadania, a efekt końcowy był oszałamiający. Własnoręcznie wykonane stroje, rekwizyty, dobór tekstów oraz oryginalnie odegrane scenki wprawiły wszystkich w osłupienie.
Po „książkowych prezentacjach” został przedstawiony dalszy przebieg imprezy, na który składała się literacka gra terenowa, którą zaplanowała Pani Anna Marek we współpracy z nauczycielami wychowania fizycznego: Panem Piotrem Siebyłą i Panem Krzysztofem Balcerowskim. Nieocenioną pomocą służyli uczniowie należący do FunBooka oraz harcerze na czele z Natalią Szczodrą. By przeprowadzić tę grę, trzeba było poświęcić wiele godzin na przygotowanie zadań, które zaplanowano na poszczególnych punktach kontrolnych, opracować niezbędne materiały oraz przygotować młodzież do przeprowadzenia czytelniczych konkurencji.
Każda klasa otrzymała glejt, w którym zostały przedstawione zadania dla grup wraz z trasą literackiej gry terenowej. Uczniowie, poruszając się zgodnie z wyznaczonymi azymutami, z kompasem w ręce, musieli przemierzyć trasę około 8 kilometrów i wykonać zadania, które zaplanowano dla nich w kilku punktach kontrolnych. Po dotarciu do punktu kontrolnego młodzież musiała najpierw odczytać fragment książki, a następnie wykonać zadanie tematycznie związane z przeczytaną opowieścią. Każdy punkt kontrolny miał swoich „Strażników Słów” (harcerzy i uczniów z FunBooka), którzy oceniali poprawność wykonania zadania, przydzielali punktację, wpisywali ilość punktów w glejcie każdej drużyny oraz wręczali elementy układanki.
Pierwsze zadanie dotyczyło fragmentu „Strażniczki książek”. Po odczytaniu wskazanego fragmentu młodzież układała krzyżówkę tematycznie związaną z biblioteką, książką, czytelnictwem.
Kolejną konkurencję nazwano „Łucznicy Roku” i dotyczyła ona książki pt. „Zwiadowcy”. Zadaniem drużyn było opanowanie trudnej sztuki strzelania z łuku. Za każdy celny strzał do tarczy klasa otrzymywała punkty.
Następne wyzwanie czekało w punkcie „Zagubionych”.  Tutaj młodzież odczytała fragment „Wilczego szlaku” i została zobowiązana do nadania i odczytania wiadomości za pomocą alfabetu Morse’a, a także do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym.
Następnie drużyny przeszły do usytuowanego na trasie miejsca o nazwie „Pajęcza sieć”, gdzie przeczytali fragment „Hobbita”. Później spośród siebie wybrali jedną osobę o nieprzeciętnej zwinności. Jej zadaniem było przejście przez sieć tak, by nie strącić żadnego dzwonka przywiązanego do nitki. Pajęczyna, którą zbudowały pająki była oznaczona literami alfabetu. Trzeba było przez nią przejść według ustalonego porządku – od punktu A do punktu S. Śmiałek nie widział  liter, to osoby z klasy miały wskazywać drogę, by wytypowany uczeń przeszedł całą trasę zgodnie z wyznaczoną kolejnością. Gdy śmiałek dotarł do ostatniej litery, czekała na niego dalsza część zadania. W skrzyni znajdowały się przedmioty, które należało skojarzyć ze znanymi tytułami książek.
Kolejny etap gry terenowej został nazwany „Tęczowym eliksirem”. Tutaj należało odczytać fragment książki „Harry Potter i Książę Półkrwi” oraz wykonać tęczowy eliksir, według tajnej receptury podanej przez Strażnika Słów.
Stąd drużyny powędrowały do następnego punktu o tajemniczej nazwie „Arcymagiczny Glos”. Na wstępie odczytali fragment „Czarnoksiężnika z Archipelagu”. Następnie musieli podać nazwiska i imiona swoich nauczycieli, których głosy usłyszeli w nagranych audiobookach oraz podać tytuły tych utworów.
Ostatnie zadanie czekało na nich w bibliotece szkolnej. Konkurencja nazwana „Baśniobór” dotyczyła książki o tym samym tytule. Młodzież odczytała wskazany fragment oraz wykonała ostatnie zadania, które polegało na ułożeniu elementów układanki.
Po wykonaniu wszystkich konkurencji zebrano glejty i podliczono punkty przyznane przez „Strażników Słów” za poszczególne zadania. Najwięcej punktów i I miejsce w literackiej grze terenowej zdobyła klasa IIIc, II miejsce klasa IIa, natomiast III – II b.
Wszystkie klasy, poza dobrą zabawą i nagrodami, miały niecodzienną okazję do odbycia podróży w głąb literackiej fikcji, czytelniczej aktywności na łonie natury, przeniesienia się do innych wymiarów, tylko i wyłącznie dzięki mocy słowa.
Cała impreza miała jeden najważniejszy cel: promocję czytelnictwa oraz inicjowanie mody na czytanie, co dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się osiągnąć.
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym udało się z sukcesem przeprowadzić literacką grę terenową. Każdemu uczestnikowi dedykujemy natomiast motto, które przyświecało czytelniczej imprezie: „ My musimy tylko zdecydować o tym, co zrobić z czasem, który został nam dany” („Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkien).

dzien_dziecka01 dzien_dziecka02 dzien_dziecka03 dzien_dziecka04
dzien_dziecka05 dzien_dziecka06 dzien_dziecka07 dzien_dziecka08
dzien_dziecka09 dzien_dziecka10 dzien_dziecka11 dzien_dziecka12
dzien_dziecka13 dzien_dziecka14 dzien_dziecka15 dzien_dziecka16
dzien_dziecka17 dzien_dziecka18 dzien_dziecka19 dzien_dziecka20
dzien_dziecka21
dzien_dziecka22
dzien_dziecka23
dzien_dziecka24
dzien_dziecka25
dzien_dziecka26
dzien_dziecka27
dzien_dziecka28
dzien_dziecka29
dzien_dziecka30
dzien_dziecka31
dzien_dziecka32
dzien_dziecka33
dzien_dziecka34
dzien_dziecka35
dzien_dziecka36
dzien_dziecka37
dzien_dziecka38
dzien_dziecka39
dzien_dziecka40
dzien_dziecka41« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
459
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019