Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Spotkanie profilaktyczne z Dobromirem Makowskim

Nasza szkoła stara się wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności pozwalające na dokonywanie właściwych wyborów oraz uświadomienie młodym ludziom zagrożeń i konsekwencji płynących ze stosowania agresji oraz wszelakich uzależnień. Wychodząc naprzeciw potrzebie przeciwdziałania ryzykownym zachowaniom młodzieży, Pani Anna Marek oraz Pani Aneta Rozwadowska zorganizowały dla uczniów klas I- III gimnazjum oraz klas VI ze szkół podstawowych spotkanie profilaktyczne, które 29 maja 2017 roku poprowadził Pan Dobromir Makowski – założyciel fundacji „Młodzi dla Młodych”, raper, pedagog, pasjonat muzyki hip –hop, koordynator projektu „RapPedagogia”.
Nasz gość, odwołując się do bolesnych przeżyć, ukazywał, do jakich konsekwencji prowadzi nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków czy dopalaczy. Sam doświadczył trudnego dzieciństwa. Alkoholizm rodziców oraz wielokrotne ataki agresji ze strony najbliższych spowodowały, że w wieku 11 lat trafił do pogotowia opiekuńczego, gdzie demoralizacja i zepsucie dały o sobie znać jeszcze silniej niż dotychczas. Nie mógł liczyć na wsparcie ze strony dorosłych, dlatego też przestał sobie radzić ze swoimi emocjami i szukał ucieczki w tym, co powodowało, że zaczął staczać się na dno. Narkotyki, kradzieże, bójki. Jak sam o sobie powiedział: „Byłem marionetką diabła. Takim pędzelkiem, który malował sobie zły świat na ziemi. Wydawało mi się, że robię dobre rzeczy, a z każdym dniem umierałem”. Rzeczywistość emocjonalnej oschłości, agresji i uzależnienia doprowadziły „Maka” na oddział detoksykacji. Po wielu miesiącach udało mu się wyrwać ze szpon nałogu. To była ciężka praca, żmudny proces przeprogramowania całego swojego życia, któremu towarzyszyły  wzloty i upadki, ale udało się. Przejmująca historia Dobromira jest świadectwem tego, że nigdy nie jest za późno, by „wrócić do świata żywych”.
Spotkanie ze względu na formę stanowiło ciekawą alternatywę wobec tradycyjnych prelekcji oraz warsztatów profilaktycznych. Nasz gość nie przebierał w słowach, w ten sposób jego przekaz był z jednej strony prosty, z drugiej natomiast bardzo dosadny. Dzięki temu zmusił każdego do dogłębnej analizy swojego życia, relacji w rodzinie. W czasie spotkania z młodzieżą apelował, by nie ulegali oni wpływom środków masowego przekazu, by poszukiwali własnej drogi życiowej, odkrywali pasje i zainteresowania. Bardzo mocno podkreślał wartości tkwiące w każdym człowieku, nawoływał, by młodzi ludzie  dbali o to, by nikt nie zniszczył w nich tego, co piękne i wartościowe. Wielokrotnie zwracał uwagę na ogromne znaczenie rodziny w kształtowaniu tożsamości każdego dziecka. Przy pomocy prostych obrazów i dramy oraz własnych utworów muzycznych pokazał nastoletnim słuchaczom prawdziwy sens życia, jego bogactwo, ale też kruchość.
Dziękujemy za cenną lekcję życia. Ten wzruszający dialog z młodzieżą na długo pozostanie w pamięci.

spotkanie_prof01 spotkanie_prof02 spotkanie_prof03 spotkanie_prof04
spotkanie_prof05 spotkanie_prof06 spotkanie_prof07


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
207
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019