Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

03 stycznia 2017 roku grupa 52 gimnazjalistów udała się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu było zwiedzanie ekspozycji o charakterze naukowym w Centrum Nauki Kopernik. To nowoczesne laboratorium, tętniące życiem z uwagi na ogromną liczbę zwiedzających, jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jego niesłabnącą popularność gwarantują eksponaty, które zostały zgromadzone w siedmiu wystawach stałych.
Zgłębianie tajników wiedzy z zakresu wielu ważnych z perspektywy ucznia gimnazjum dziedzin nauki rozpoczęło się o godzinie 9.30 i przybrało inną niż na co dzień formę, bowiem młodzież mogła samodzielnie przeprowadzić wiele eksperymentów i doświadczeń dotyczących wielu procesów fizycznych, chemicznych, biologicznych, miała możliwość przyjrzeć się największym zdobyczom naszej cywilizacji.
Podczas pobytu w CNK uczniowie chodzili w mniejszych grupach i odwiedzali poszczególne galerie poświęcone zagadnieniom szeroko rozumianej nauki.
W „Strefie światła” zostali przeniesieni w przestrzeń iluzji optycznych, mieli niecodzienną okazję, by poznać różne formy promieniowania elektromagnetycznego.
Galeria „Człowiek i środowisko” odkryła przed gimnazjalistami zagadki, jakie kryje ludzkie ciało, jego sprawność, ograniczenia i możliwości.
„Świat w ruchu” z kolei umożliwił eksperymentowanie związane z falami dźwiękowymi i światłem. Uczniowie podjęli próbę samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, przyjrzeli się, jak powstaje tornado oraz doświadczyli tego, co dzieje się podczas trzęsienia ziemi.
Eksponaty zgromadzone w galerii „Korzenie cywilizacji” pozwoliły przyjrzeć się kamieniom milowym naszej cywilizacji. Młodzi odkrywcy mieli okazję wybudować most według projektu Leonarda da Vinci, być archeologami używającymi robotów podczas wykopalisk, poznać wykorzystywane dawniej i obecnie źródła energii. To wszystko po to, by odnaleźć źródła współczesnej cywilizacji.
Ciekawym i tłumnie odwiedzanym miejscem był Teatr Wysokich Napięć, gdzie uczestnicy wyjazdu zobaczyli połyskującą czaszę generatora Van de Graaffa, usłyszeli odgłosy wyładowań atmosferycznych, ujrzeli kule i rury wypełnione kolorowymi zygzakami piorunów. Wszystkim w przenośni i dosłownie „włosy stanęły dęba”.
W opinii uczestników wycieczka była bardzo udana. Pozwoliła w sposób niekonwencjonalny wzbogacić wiedzę o świecie nauki i techniki. Fascynująca przygoda, a przede wszystkim świetna lekcja, która umożliwiła młodzieży naszej szkoły samodzielne przeprowadzenie licznych i ciekawych eksperymentów.

cnk01 cnk02 cnk03 cnk04
cnk05 cnk06 cnk07 cnk08
cnk09
cnk10
cnk11
cnk12


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
478
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019