Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Uczniowie trzecich klas gimnazjum z Ciepielowa na Zielonej Szkole w Karkonoszach

17 października 2016 roku uczniowie klas III gimnazjum pod opieką ośmiu nauczycieli: p. Krzysztofa Górskiego, który pełnił funkcję kierownika, p. Marty Balcerowskiej, p. Krzysztofa Balcerowskiego, p. Mirosława Czapki, p. Anny Marek, p. Marzeny Nowakowskiej, p. Anny Sulimy, p. Danuty Wiktorowskiej udali się na pięciodniową Zieloną Szkołę w Karkonosze. Została ona zorganizowana i w całości sfinansowana przez Urząd Gminy w Ciepielowie. W pierwszym dniu gimnazjaliści dotarli do Wrocławia. Zwiedzanie tego przepięknego miasta wraz z przewodnikiem rozpoczęli od najstarszej dzielnicy Wrocławia – Ostrowa Tumskiego. Poznali historię tego miejsca. Następnie udali się do Katedry pw. Jana Chrzciciela – wspaniałej, zabytkowej, gotyckiej budowli. Wszyscy uczestnicy wycieczki odczuli niepowtarzalną atmosferę panującą w tym sakralnym obiekcie. Podczas spaceru w kierunku Starego Miasta, uczestnicy Zielonej Szkoły przeszli przez Most Tumski, obwieszony niezliczoną ilością „kłódek miłości”, podziwiali wspaniałe widoki z rzeką Odrą w tle, byli na dziedzińcu Biblioteki Ossolineum.
W maleńkim zaułku, tuż obok wrocławskiego rynku, podziwiali jedyny w Polsce pomnik zwierząt rzeźnych. Dużą atrakcją dla gimnazjalistów były figurki krasnali z brązu, które napotykali prawie na każdym kroku. Na rynku ich zachwyt wzbudziły urokliwe kamieniczki oraz fontanna wykonana ze szklanych płyt. Na zakończenie spaceru po stolicy Dolnego Śląska trzecioklasiści z zainteresowaniem przyjrzeli się zrekonstruowanemu pręgierzowi i zadowoleni wyruszyli w dalszą drogę. Po przybyciu do miejsca noclegu – pensjonatu „Pod Dębem” w miejscowości Wójtowice - otrzymali klucze i udali się do przydzielonych pokoi.
W drugim dniu Zielonej Szkoły gimnazjaliści, wraz z opiekunami i panią przewodnik, byli w Skalnym Mieście na terenie Czech. Po godzinnej podróży dotarli do niezwykłego rezerwatu przyrody. Już pierwsze minuty na terenie Skalnego Miasta wprawiły wszystkich w zdumienie i zachwyt. Widoki były wspaniałe. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o poszczególnych „rzeźbach skalnych”, podając ich symboliczne nazwy. Duże wrażenie zrobiło na wszystkich przejście przez gotycką bramę, prowadzącą do niepowtarzalnych miejsc, w których kręcono sceny do filmu „Opowieści z Narnii”. Ciekawym przeżyciem był też krótki rejs łodzią po górskim jeziorku. Na zakończenie przygody w Skalnym Mieście uczniowie dotarli do Wielkiego Wodospadu.  
W trzecim dniu Zielonej Szkoły gimnazjaliści mieli okazję zwiedzić stolicę Czech – Pragę. Około godziny jedenastej uczestnicy wycieczki dotarli do dzielnicy Hradczany i znaleźli się na jednym z dziedzińców Zamku Królewskiego, który obecnie stanowi siedzibę prezydenta Czech. Pierwszym zwiedzanym obiektem była Katedry św. Wita znajdująca się w centrum kompleksu zamkowego. Miejsce to zachwyciło wszystkich wspaniałym wystrojem oraz ciekawą historią. Następnie uczniowie znaleźli się w Sali Władysławowskiej w Zamku Praskim, w której kiedyś odbywały się turnieje rycerskie, a po chwili udali się na Złotą Uliczkę. Podziwiali na niej miniaturowe domki, w których obecnie znajdują się sklepiki i różne wystawy. W jednym z nich mieszkał kiedyś Franz Kawka. W dalszej części wędrówki gimnazjaliści dotarli na słynny Most Karola, po którym spacerowało mnóstwo turystów. Na szczęście, dzięki niebieskim czapeczkom, które otrzymali jako uczestnicy Zielonej Szkoły z naszej Gminy Ciepielów, nikt  nie zgubił się w tłumie. Następnie uczniowie podążyli zatłoczonymi, ale malowniczymi uliczkami miasta w dalszą wędrówkę. Na pobliskim bazarku chętni mogli zakupić pamiątki i słodycze. Trochę już zmęczeni i głodni gimnazjaliści zjedli obiad w restauracji McDonald`s. Po posiłku zawędrowali na praski rynek Starego Miasta i podziwiali przepiękny zegar astronomiczny z XV wieku. Ten dzień obfitował w wiele niezapomnianych wrażeń. Gimnazjaliści byli zachwyceni pięknem miasta, jego architekturą i zabytkami.
W czwartym dniu pobytu na Zielonej Szkole gimnazjaliści udali się w pełne tajemniczości i magii skalne masywy Gór Stołowych. Wspólnie z panią przewodnik przemierzyli 665 kamiennych stopni, by znaleźć się na najwyższym szczycie – Szczelińcu Wielkim, położonym 919 m.n.p.m. Teren ten zachwycił wszystkich fantastycznie wyrzeźbionymi przez wiatr, deszcz i lód formami skalnymi. Widoki zapierały dech w piersiach. W dalszej części urokliwej wędrówki uczestnicy Zielonej Szkoły przechodzili przez głębokie wąwozy i przeciskali się przez ciasne, skalne korytarze. Będąc w tym miejscu, uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć krajobrazy, które były tłem wykorzystanym w filmie „Książę Kaspian”, ekranizacji „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa. Ze Szczelińca uczestnicy Zielonej Szkoły udali się do Błędnych Skał. Mieli niepowtarzalną okazję podziwiać obszar ochrony ścisłej, obejmujący swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości od 6 do 11 metrów, wytworzonych wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Wędrówki wśród skalnych masywów przeniosły trzecioklasistów w odrealniony, tajemniczy świat. Z tego miejsca uczestnicy Zielonej Szkoły udali się do Kudowy Zdroju. Spacerowali w znajdującym się w sercu miasta Parku Zdrojowym.
W ostatnim dniu Zielonej Szkoły uczniowie zwiedzili Kopalnię Złota w miejscowości Złoty Stok. Przygodę w tym miejscu rozpoczęli od spaceru z przewodnikiem po Sztolni Gertruda. Podczas przejścia podziemnymi korytarzami młodzież  poznała historię tego miejsca. Przeszła przez „Chodnik Śmierci” i skarbiec. Na chwilę zatrzymała się w laboratorium alchemika, a także miała okazję zobaczyć podziemny wodospad. Wspaniałą atrakcją był przejazd podziemnym tramwajem. Po wyjściu z kopalni gimnazjaliści uczestniczyli w krótkiej lekcji dotyczącej historii złotej monety. Następnie znowu dotarli do Wrocławia, gdyż ostatnim punktem wycieczki było obejrzenie Panoramy Racławickiej. Wszyscy byli zachwyceni wspaniałością dzieła. Gimnazjaliści otrzymali dawkę wiedzy historycznej z okresu rozbiorów Polski i powstania kościuszkowskiego oraz informacje na temat powstawania tego malowidła. Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń gimnazjaliści dotarli do deszczowego Ciepielowa około godziny 22.00.
Bez wątpienia wyjazd na Zieloną Szkołę w Karkonosze pozostanie w pamięci trzecioklasistów z gimnazjum w Ciepielowie na całe życie. Dziękujemy za zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki! 

zielona_szkola01 zielona_szkola02 zielona_szkola03 zielona_szkola04
zielona_szkola05
zielona_szkola06
zielona_szkola07
zielona_szkola08
zielona_szkola09
zielona_szkola10
zielona_szkola11
zielona_szkola12
zielona_szkola13
zielona_szkola14
zielona_szkola15
zielona_szkola16
zielona_szkola17
zielona_szkola18
zielona_szkola19
zielona_szkola20
zielona_szkola21
zielona_szkola22
zielona_szkola23
zielona_szkola24
zielona_szkola25
zielona_szkola26
zielona_szkola27
zielona_szkola28
zielona_szkola29
zielona_szkola30
zielona_szkola31
zielona_szkola32
zielona_szkola33
zielona_szkola34
zielona_szkola35
zielona_szkola36
zielona_szkola37 zielona_szkola38
zielona_szkola39
zielona_szkola40
zielona_szkola41
zielona_szkola42
zielona_szkola43
zielona_szkola44
zielona_szkola45
zielona_szkola46
zielona_szkola47
zielona_szkola48
zielona_szkola49
zielona_szkola50
zielona_szkola51
zielona_szkola52
zielona_szkola53
zielona_szkola54
zielona_szkola55
zielona_szkola56
zielona_szkola57
zielona_szkola58
zielona_szkola59
zielona_szkola60
zielona_szkola61
zielona_szkola62
zielona_szkola63
zielona_szkola64
zielona_szkola65
zielona_szkola66
zielona_szkola67
zielona_szkola68
zielona_szkola69
zielona_szkola70
zielona_szkola71
zielona_szkola72
zielona_szkola73
zielona_szkola74
zielona_szkola75« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
216
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019