Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Z EKOENERGIĄ ZA PAN BRAT

28 listopada 2015 roku uczniowie PG w Ciepielowie razem z uczniami ZS w Tczowie pod kierunkiem pana Krzysztofa Górskiego byli na IV Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wiatrowych, zorganizowanym przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną. Do konkursu zgłosiło się ponad 130 drużyn z woj. mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i lubelskiego.
Bartłomiej Dygas zajął 10 miejsce w klasyfikacji generalnej (10 miejsce w konkurencji Największa Moc, 13 miejsce w konkurencji Największe Obroty oraz 9 miejsce w konkurencji Największy Moment)
Amadeusz Boniecki i Konrad Kobylański 19 miejsce w klasyfikacji generalnej (15 miejsce w konkurencji Największa Moc, 16 miejsce w konkurencji Największe Obroty oraz 21 miejsce w konkurencji Największy Moment)
Szymon Niziński zajął 25 miejsce w klasyfikacji generalnej (27  miejsce w konkurencji Największa Moc, 29 miejsce w konkurencji Największe Obroty oraz 16 miejsce w konkurencji Największy Moment)
Głównym zadaniem młodych konstruktorów było zaprojektowanie i wykonanie łopatek wiatraka o średnicy do 500 mm. Zawodnicy, możliwie starannie dobierali materiały konstrukcyjne, kształt, kąt i nachylenia łopat oraz sposób ich zamocowania na wale turbiny. Podczas turnieju startujące maszyny badane były na profesjonalnym stanowisku pomiarowym i oceniane w trzech kategoriach tj. maksymalnej mocy, prędkości obrotowej przy obciążeniu określonym momentem hamującym, oraz momentu obrotowego przy zatrzymanym wale. Zajęte miejsce w każdej kategorii było punktowane, a suma uzyskanych punktów we wszystkich kategoriach decydowała o ostatecznie zajętym miejscu. Nadzór nad prawidłowym przebiegiem turnieju zgodnym z regulaminem turnieju wiatrowego sprawowała komisja sędziowska.
Taki konkurs rozwija wśród młodzieży współzawodnictwo w budowie turbin, w ich udoskonalaniu, podejmowaniu decyzji o sposobie wykonania łopatek, zamocowania łożysk. Młodzi ludzie zagłębiają się w wiedzę z mechaniki, przetwarzania energii, hydromechaniki i fizyki. Poznają również historię wykorzystania energii wiatru. Tym bardziej, że świat jest zmuszony poprzez wyczerpujące się ilości surowców energetycznych, do wykorzystywania zielonej energii.  Energia odnawialna jest niewyczerpalna, stosując ją chronimy środowisko. Młodzież chętnie uczestniczy w walce o czyste powietrze dla siebie i następnych pokoleń.
Wielkie zaangażowanie naszej młodzieży w realizację takiego projektu wróży, że w przyszłości mogą osiągać jeszcze lepsze wyniki i rozsławiać nasze gimnazjum nie tylko w naszej okolicy ale w całej Polsce. Uczniowie naszego gimnazjum podjęli także stosowne działania i rozpoczęli prace nad skonstruowaniem turbin wodnych. Ich prezentacja będzie możliwa pod koniec marca 2016 roku. Życzymy wszystkim konstruktorom, aby w konkursie maszyn wodnych osiągnęli podobny a może nawet większy sukces.

masz_wiatr01 masz_wiatr02 masz_wiatr03 masz_wiatr04
masz_wiatr05
« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
310
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019