Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Przedstawienie profilaktyczne pt.: "Bilet do raju"

2 października 2015 roku uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl profilaktyczny, który zaprezentowali aktorzy z krakowskiego teatru „Kurtyna”.
Głównym celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi młodzieży na istotny problem, który coraz częściej dotyka młodych ludzi.
Otóż, rodzice kilkunastoletniej Ewy są dumni ze swojej córki, której postawa z pozoru nie przysparza im kłopotów wychowawczych. W ich mniemaniu, godziny spędzane przez córkę przed komputerem to efekt jej sumiennej pracowitości związanej z przygotowywaniem się do trudnych zajęć w szkole.
Również są zadowoleni z organizacji przez Ewę jej czasu wolnego poza domem. Zawierzając relacjom córki hojnie też finansują jej zapał do pływania.
W rzeczywistości, Ewa jest typową przedstawicielkom środowiska młodzieży, które negując przestarzały i nieatrakcyjny dla nich świat podstawowych wartości etycznych i moralnych, buduje sobie własną, alternatywną rzeczywistość. Godziny spędzone przed komputerem Ewa aktywnie wykorzystuje na forach internetowych, w których anonimowi uczestnicy wymieniają się swoimi doświadczeniami w dziedzinie stosowania używek i przemocy. Młodzi ludzie, komunikujący się miedzy sobą skrótowym, pełnym wulgaryzmów i dosadności językiem z radością i dumą podkreślają swoje osiągnięcia w ilości wypitego alkoholu, wypalonych papierosów, niszczenia mienia publicznego, stosowania przemocy fizycznej i psychicznej wobec słabszych rówieśników czy wreszcie oszukiwania „wrogów”: rodziców i nauczycieli. Miara wartości człowieka i jego autooceny rośnie w tym środowisku wprost proporcjonalnie do stopnia jego faktycznej deprawacji, co w przypadku Ewy owocuje sięgnięciem po prawdziwie zakazany owoc. Są nim mityczne dopalacze, które wydają się bezpieczniejszym rozwiązaniem niż tradycyjne, jednoznacznie negatywnie kojarzące się narkotyki. Trzeba je tylko zdobyć i umiejętnie kontrolować ich stosowanie. Ten pierwszy problem jest dla Ewy błahostką, bo dla ojca pracoholika i matki, będącej entuzjastką zakupów i seriali telewizyjnych Ewa zbyt wiele czasu poświęca nauce i chętnie sponsorują jej karierę sportowca - pływaka. Ten drugi nie istnieje - dziewczyna uważa się za autorytet w dziedzinie używek. Jednak ten wybór i ta decyzja bezlitośnie konfrontuje dziewczynę z rzeczywistością i zmusza ją do przebudowy systemu wartości i hierarchii potrzeb.

bilet_do_raju1 bilet_do_raju2 bilet_do_raju3 bilet_do_raju4
bilet_do_raju5 bilet_do_raju6 bilet_do_raju7


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
488
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019