Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Ogólnoszkolna wycieczka Majdanek – Kozłówka

11 i 12 czerwca 2015 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce ogólnoszkolnej, której głównymi założeniami było zwiedzanie Muzeum Państwowego na Majdanku i Muzeum Zamojskich w Kozłówce.
Pierwszy punkt wycieczki przywołał mroczną historię II wojny światowej i wydarzeń związanych z eksterminacją Żydów. Uczniowie poprowadzeni przez przewodników przeszli drogą męczenników Majdanka, zatrzymując się w poszczególnych barakach, w których obejrzeli znajdujące się wystawy i ekspozycje. Łaźnia i komory gazowe, buty ofiar „Aktion Reinhardt”, „Shine” – wystawa multimedialna, „Więźniowie Majdanka” – wystawa historyczna, to wszystko uzmysłowiło, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej. Opowieści przewodników oraz poszczególne elementy wystaw pozwoliły wczuć się w dramat więźniów, którzy każdego dnia musieli stawiać czoła niełatwej codzienności życia na Majdanku. Niektórym udało się przetrwać piekło obozu dzięki nawiązanym przyjaźniom czy zwykłej wyrozumiałości i życzliwości współwięźniów. Realia życia obozowego przybliżyła nowoczesna wystawa w jednym z baraków, całości dopełniły audiowizualne relacje tych, którzy przeżyli.
Ta trudna lekcja pozostanie w pamięci na długo, gdyż „naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie”.
Po budzącym refleksję pobycie na Majdanku, młodzież udała się do Kozłówki. Tutaj zwiedzili przepiękny zespół parkowo - pałacowy rodziny Zamoyskich, którego niepowtarzalny charakter podkreślał autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku. Młodzież miała niepowtarzalną okazję zobaczyć wspaniałe ekspozycje. Szczególnie interesujący okazał się zbiór obrazów przedstawiających wizerunki członków rodziny, panujących monarchów lub sceny historyczne. Zachwyt wzbudziły, także neobarokowe plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, niezwykła kolekcja, mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które swego czasu stanowiły dawne wyposażenie pałacu. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa pani przewodnik, która w ciekawy i szczegółowy sposób opisywała każde pomieszczenie i znajdujące się w nim wyjątkowe przedmioty. Następnie gimnazjaliści udali się do powozowni, w której zobaczyli historyczne pojazdy konne z XIX i XX wieku oraz różnego rodzaju uprzęże końskie, zabytkowe siodła i akcesoria jeździeckie. W pawilonie północnym i znajdującej się tam Galerii Socrealizmu obejrzeli najciekawsze prace z I połowy lat 50 - tych XX wieku., które liczą ponad 1600 rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatów. Były wśród nich dzieła ówczesnych czołowych polskich artystów. Efekty wizualne dopełniły efekty dźwiękowe, a wśród nich przemówienia sekretarzy partii, dźwiękowe fragmenty kronik oraz pieśni, takich jak np. Międzynarodówka.
Uczestnicy wycieczki odbyli także spacer po urokliwym ogrodzie w stylu francuskim. Podziwiali tonące w kwiatach rosarium, a także niezwykły drzewostan parku: lipy, klony i dęby, kasztanowce, graby, sosny i świerki, topole i brzozy oraz jedyne w Europie dorodne wiązy.
W tegorocznej wycieczce uczestniczyło 154 uczniów. Zorganizowanie jej stało się możliwe dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców, za które serdecznie dziękujemy. Po raz kolejny udało się zorganizować wyjazd, który poza aspektem dydaktycznym miał inny, nadrzędny cel - integrację środowiska uczniowskiego. Zadowoleni i pełni pozytywnych odczuć młodzi ludzie są dowodem na to, że cel został osiągnięty.

majdanek_kozlowka01 majdanek_kozlowka02 majdanek_kozlowka03
majdanek_kozlowka04
majdanek_kozlowka05 majdanek_kozlowka06 majdanek_kozlowka07 majdanek_kozlowka08
majdanek_kozlowka09 majdanek_kozlowka10 majdanek_kozlowka11 majdanek_kozlowka12
majdanek_kozlowka13
majdanek_kozlowka14
majdanek_kozlowka15 majdanek_kozlowka16
majdanek_kozlowka17 majdanek_kozlowka18 majdanek_kozlowka19 majdanek_kozlowka20
majdanek_kozlowka21« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
735
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019