Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Wyjazd do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku
zorganizowany w ramach  projektu edukacyjnego „W nauce sukces

27 marca 2015 roku  dla uczniów klas III Publicznego Gimnazjum w Ciepielowie w ramach Szkolnego Ośrodka Kariery zorganizowano wyjazd  do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku.
Wizyta była odpowiedzią na zaproszenie, które otrzymali najstarsi wychowankowie  naszej szkoły od uczniów i nauczycieli lipskiej placówki, kształcącej na kolejnym, IV etapie edukacyjnym.  Okazją do spotkania  był zorganizowany przez ZSP w Lipsku „Tydzień Zawodowca” – przedsięwzięcie edukacyjne, które miało na celu zaprezentowanie młodzieży gimnazjalnej ciekawych, przyszłościowych kierunków kształcenia. Technik żywienia, technik mechanik, technik leśnik, technik informatyk, technik handlowiec – to zaledwie kilka przykładów profesji, o których mogli dowiedzieć się trzecioklasiści. Najpierw dyrektor szkoły – pan Mieczysław Mejzner przedstawił szczegółowo ofertę edukacyjną szkoły na rok 2015/2016. O tym, jak wygląda praca w danym zawodzie nasi uczniowie mogli przekonać się, słuchając prelekcji oraz uczestnicząc w pokazach przygotowanych przez licealistów, ich nauczycieli oraz zaproszonych gości.
Podczas pobytu w szkole ponadgimnazjalnej mieli okazję wysłuchać emerytowanego leśnika – pana Edwarda Paterka, którego wykład dotyczył fauny i flory okolicznych lasów, szczegółowo przedstawiał drogę kształcenia, jak również predyspozycje niezbędne do podjęcia nauki na tym kierunku, a później pracy  w tym zawodzie.
Uczniowie naszego gimnazjum  zostali zapoznani z bazą dydaktyczną szkoły. Mieli możliwość wypróbowania swoich umiejętności w zakresie obsługi programów komputerowych „ ZERO” – do obróbki mechanicznej oraz „JA TITAN” – symulacji zarządzania firmą.  Wzięli udział w pokazie nadzorowanym przez pana Tadeusza Pękałę, w zorganizowanym na terenie magazynu broni. W tym miejscu  obejrzeli broń palną i sportową, wykorzystywaną w tej szkole najczęściej podczas zajęć ze strzelectwa.
O pasji, która obok wiedzy i umiejętności świadczy o sukcesie w danym zawodzie, przekonywał absolwent tej szkoły – Krystian Makowski. Swój wykład poparł konkretnymi przykładami, zaprezentował także swoje uzdolnienia w zawodzie barmana, które jak powiedział rozwijał dzięki swojemu zamiłowaniu, ale także dzięki  aktywnemu udziałowi w projektach unijnych.
Niecodzienny pokaz przygotowano w pracowni gastronomicznej. Oprócz informacji na temat kierunków kształcenia w branży związanej z żywieniem człowieka, uczniowie zdobyli wiedzę na temat zdrowego odżywiania się i współczynnika BMI, rozwijali również swoje umiejętności praktyczne - umożliwiły im to zorganizowane zajęcia warsztatowe. Podczas nich poznali sztukę układania serwetek i elementy carvingu – fantazyjnego dekorowania, do którego wykorzystuje się owoce i warzywa. Pod okiem instruktorów tworzyli te małe, dzieła sztuki – oryginalne, niekonwencjonalne ozdoby stołu. Spotkanie z uczniami tej szkoły, kadrą pedagogiczną, przedstawicielami popularnych obecnie zawodów należy uznać za udane i bardzo potrzebne. Wybór dokonany przez młodzież ma wyznaczyć kierunek jej przyszłości, pracy zawodowej. To z kolei ma znaczny wpływ na dalszy bieg życia, zadowolenie z wykonywanej pracy, wywiązania się z roli społecznej ucznia i pracownika. Najstarsi uczniowie naszej szkoły już w niedalekiej przyszłości będą musieli podjąć trudną decyzję, związaną z wyborem szkoły ponadgimnazjalnej i dalszego kierunku kształcenia, dlatego tak ważne jest podejmowanie działań wychowawczych, które mają na celu takie pokierowanie wszechstronnym rozwojem ucznia, aby na końcowym III etapie procesu kształcenia był dojrzały do podjęcia optymalnych decyzji w sprawie własnego życia i zawodu, dostosowanych do własnych możliwości oraz aktualnych potrzeb rynku pracy.
„Tydzień Zawodowca” z całą pewnością na długo zapisze się w pamięci uczniów. Uczestnictwo w przedsięwzięciu pomogło usystematyzować informacje o wielu zawodach, poznać nowe profesje, współcześnie atrakcyjne na rynku pracy, a także zachęcić uczniów do poznawania własnych preferencji zawodowych.
W drodze powrotnej gimnazjaliści udali się na posiłek zorganizowany w karczmie „Saganek”. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu „W nauce sukces” i sfinansowana została w całości z funduszy unijnych. Uczniowie uczestniczyli w niej bezpłatnie.

zspl01
zspl02
zspl03
zspl04


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
3302
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019