Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Wycieczka klasy II b do Muzeum Powstania Warszawskiego

22 maja 2015 roku uczniowie klasy IIb uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, której celem było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz miejsc związanych z wydarzeniami historycznymi z roku 1944. Wyjazd ten był jednym z zadań projektowych klasy IIb, przygotowującej projekt edukacyjny „63 Dni Chwały Powstania Warszawskiego”. Pierwszym i najważniejszym miejscem  zwiedzania, które bezpośrednio dotyczyło tematyki projektu było Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym miejscu uczniowie obejrzeli ekspozycje, dzięki którym mogli poznać, przypomnieć i utrwalić wiadomości na temat walk i codziennego życia uczestników powstania., poznać ich losy na tle okupacyjnej grozy i złożonej sytuacji międzynarodowej. Ogromne wrażenie zrobiła aranżacja wnętrz i wykorzystane efekty multimedialne. Dźwięk, światło, obraz – to wszystko towarzyszyło zwiedzającym w kolejnych salach, które tematycznie odzwierciedlały chronologię walk powstańczych.
Po ponad dwugodzinnym pobycie w tym miejscu, młodzież udała się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Tutaj w ciszy, zadumie i refleksji przystawali nad mogiłami Polaków, których doczesne szczątki pochowano w Alei Zasłużonych. W cichej modlitwie oddali hołd tym, którzy walczyli w polskich powstaniach, a także I i II Wojnie Światowej. Odwiedzając najbardziej patriotyczną nekropolię w stolicy, pamiętali także o uczczeniu minutą ciszy wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Następnie młodzież udała się na spacer uliczkami Starego i Nowego Miasta, podczas którego miała okazję zobaczyć wiele ważnych miejsc, m.in. Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Jana Kilińskiego, Pomnik Powstania Warszawskiego, Pomnik Warszawskiej Syrenki, Kolumnę Zygmunta. Będąc w Śródmieściu Warszawy, zobaczyli monumentalny gmach Pałacu Prezydenckiego, przeszli także na plac marszałka Józefa Piłsudskiego, by zatrzymać się przy Grobie Nieznanego Żołnierza – miejscu pamięci poległych w walce o niepodległość.
Historyczny etap wycieczki zakończył się o godzinie 16.00 pamiątkowym zdjęciem przy Kolumnie Zygmunta.
Stąd młodzież udała się na Stadion Narodowy. Tutaj wspólnie z przewodnikiem przeszli tzw. trasę piłkarską. Zwiedzając kolejne pomieszczenia, mogli poczuć przedmeczową atmosferę panującą w piłkarskiej szatni, zasiąść wygodnie na ławce zawodników, a także na chwilę wejść na płytę Stadionu Narodowego, by potem odwiedzić salę pomeczowych konferencji. Pobyt w tym miejscu pozwolił poczuć niesamowite emocje towarzyszące pasjonatom piłki nożnej.
Uczniowie naszej szkoły mądrzejsi o zdobytą wiedzę i doświadczenie opuścili Warszawę około godziny 19.00. W drodze powrotnej udali się na zorganizowany posiłek z restauracji Mc’ Donalds. Wszyscy zadowoleni wrócili do Ciepielowa, skąd zostali odebrani przez swoich rodziców.

MPW01 MPW02 MPW03 MPW04
MPW05 MPW06 MPW07 MPW08
MPW09 MPW10 MPW11 MPW12
MPW13« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
733
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019