Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Wyjazd uczniów do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych
i Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Pionkach
realizowany w ramach projektu edukacyjnego „W nauce sukces”

„Przyszłością można i należy zarządzać.
Trzeba ją zaplanować, przygotować się do realizacji określonych zadań,
obliczyć koszty i kształtować już dziś tak,
by łatwiej było zdobywać pewne rzeczy jutro”.

Z chwilą ukończenia nauki na III etapie edukacyjnym uczniowie muszą podjąć niezwykle istotną decyzję, dotyczącą wyboru odpowiedniej szkoły ponadgimnazjalnej. Podjęcie przez nastolatków trafnej, mądrej i dojrzałej decyzji nie jest niestety zadaniem łatwym. Właśnie młodzież w tym wieku zadaje sobie te trudne i skomplikowane pytania: „Kim chcę być?”, „W jakim zawodzie się sprawdzę”, „ W jakiej szkole kontynuować naukę?”, „Jakie zawody są poszukiwane, a jakie zagrożone bezrobociem?”. Uczniowie sami niejednokrotnie potrzebują pomocy i wsparcia w tym zakresie, a nawet oczekują wskazania konkretnej drogi dalszego kształcenia. To wyzwanie współczesnej szkoły, by podejmować takie działania, które wyposażą ucznia nie tylko w wiedzę i umiejętności, ale pozwolą przygotować ich do pełnienia różnych ról społecznych, ukształtują konstruktywny system wartości, a dzięki temu przygotują do świadomego wyboru szkoły na kolejnym etapie edukacyjnym.
W naszej szkole stało się to możliwe dzięki działaniom podejmowanym w ramach Szkolnego Ośrodka Kariery i realizowanym w trakcie trwania projektu edukacyjnego „W nauce sukces”.
Ostatni z zaplanowanych wyjazdów miał miejsce 14 maja 2015 roku, a jego celem była wizyta uczniów klas III w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Pionkach. Szkoła ta popularnie zwana „Czerwonym” to jedna z renomowanych szkół technicznych, oddalona zaledwie 20 kilometrów od Ciepielowa, która co roku znajduje się w prestiżowym rankingu „Perspektyw”.
Głównym celem wizyty naszej młodzieży w tej placówce było poznanie oferty i bazy dydaktycznej szkoły. Trzecioklasiści zwiedzili szkołę, poznali kadrę pedagogiczną oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, obejrzeli szereg prezentacji przygotowanych w poszczególnych pracowniach zawodowych.
W progach szkoły powitała uczniów pani dyrektor – Magdalena Wiśniewska. Towarzyszyli jej przedstawiciele Grona Pedagogicznego, którzy omówili kierunkami kształcenia w roku szkolnym 2015/2016, zapoznali również z ofertą zajęć dodatkowych i kół zainteresowań.
Następnie nasi uczniowie, podzieleni zostali na 3 grupy i udali się do pracowni specjalistycznych. Mieli jedyną, niepowtarzalną okazję zobaczyć pracownie, w których kształcą się licealiści na wielu popularnych, cieszących się niesłabnącą popularnością kierunkach. W każdej pracowni wysłuchali krótkiego wykładu na temat danego zawodu, a ci, którzy kształcą się na danym kierunku przygotowali prezentacje swoich umiejętności zawodowych.
Najpierw przekonali się, jak wygląda specjalistyczna pracownia kształcąca przyszłych grafików cyfrowych procesów graficznych. Od uczniów szkoły ponadgimnazjalnej dowiedzieli się, czym zajmuje się ten specjalista, gdzie po ukończeniu szkoły może podjąć pracę, jakimi predyspozycjami musi wykazać się osoba podejmująca pracę na tym stanowisku. Dowiedzieli się także, jakie obecnie programy komputerowe wykorzystuje się w pracy grafika komputerowego, a także zobaczyli efekty pracy przyszłych specjalistów.
W pracowni, w której zdobywają wiedzę i umiejętności przyszli technicy logistycy, oprócz informacji o tym zawodzie, młodzież mogła dowieść swoich umiejętności logistycznych. Przygotowano dla nich zadania praktyczne, np. znając ilość i wymiary klocków, musieli ułożyć je we wskazany sposób na palecie, dokonywali rejestracji towaru przy użyciu terminala magazynowego, rozwiązywali inne zadania praktyczne. Dzięki temu dowiedzieli się, że specjalista w tym zawodzie musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu planowania, finansów, marketingu, transportu i dystrybucji. Przekonali się, że w szkole wykorzystuje się nowoczesny sprzęt i oprogramowanie wspomagające naukę zawodu i przygotowanie do pracy zawodowej.
Następnie udali się do pracowni gastronomicznej. Tutaj dowiedzieli się o tym, jak duża jest potrzeba kształcenia w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Związane jest to z członkostwem Polski w Unii Europejskiej i ciągłym zapotrzebowaniem na szeroko rozumiane usługi turystyczne i hotelarskie. Nauczyciele i uczniowie przytoczyli liczne przykłady, świadczące o tym, jak duże jest zapotrzebowanie na fachowców świadczących usługi w tej branży.
Niebywały pokaz umiejętności barmańskich został przygotowany przez przedstawicieli klasy uczącej się w zawodzie technik hotelarstwa. Tutaj, po wysłuchaniu informacji związanych z kształceniem na tym kierunku, młodzież naszej szkoły została poddana próbie. Zadanie, z którym musieli się zmierzyć wcale nie było łatwe, polegało na złożeniu serwetek według podanego wzoru. Jeden z uczniów otrzymał zadanie nadzwyczaj trudne - poproszony został o zrobienie koktajlu przy użyciu specjalistycznego shakera.
Żywe zainteresowanie (szczególnie chłopców) wzbudziła pracownia, w której na co dzień zgłębia się budowę, naprawę i obsługę maszyn oraz urządzeń technicznych. Szczegółowo omówiony został nowy kierunek kształcenia w zawodzie: technik mechanik – komputerowe wspomaganie produkcji. Wykład nauczyciela tej klasy technicznej pozwolił zgłębić tajniki pracy w tym zawodzie i dowiódł, że projektowanie wspomagane komputerowo, czyli poprzez zastosowanie sprzętu i oprogramowania komputerowego w projektowaniu technicznym, to interesujące, potrzebne i przyszłościowe zajęcie. Dowiódł tego projekt klasy mechanicznej, w którym wykorzystano zestaw klocków LEGO Mindstorms.
Podczas wizyty w ZSP i CKZiU trzecioklasiści obejrzeli internat szkolny. Dodatkową atrakcją, która przyniosła gimnazjalistom wiele radości i niesamowitych wrażeń, była możliwość wypróbowania swoich sił na strzelnicy szkolnej oraz na ścianie wspinaczkowej znajdującej się na sali gimnastycznej. Miłych chwil dostarczyły rozmowy z absolwentami naszej szkoły, którzy zdecydowali się kontynuować naukę właśnie w tej placówce.
Wizyta w „Czerwonym” upłynęła w miłej atmosferze. Po wykonaniu pamiątkowej fotografii, pani dyrektor Magdalena Wiśniewska podziękowała uczniom za przybycie i wyraziła nadzieję, że swoją przyszłość zechcą związać z tą placówką, która stwarza świetne perspektywy dla młodych, zdolnych i ambitnych.
W drodze powrotnej gimnazjaliści udali się na obiad do restauracji „Fraszka”.
Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu „W nauce sukces” i sfinansowany w całości z funduszy unijnych. Uczniowie uczestniczyli w nim bezpłatnie.  

pionki01 pionki02 pionki03 pionki04
pionki05 pionki06 pionki07 pionki08
pionki09 pionki10 pionki11 pionki12
pionki13
« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
462
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019