Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Wyjazd na pokazy chemiczne w ramach projektu „W nauce sukces”

27 kwietnia 2015 roku grupa 30 uczniów PG w Ciepielowie wyruszyła do Lublina na niecodzienny pokaz naukowy, zorganizowany w auli im. prof. Jarosława Ościka – pierwszego dyrektora Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie.
Miasto słynące z wieloletniej tradycji akademickiej przywitało uczestników wyjazdu piękną, słoneczną pogodą. Zmierzając do Wydziału Chemii, młodzież przeszła drogą, którą codziennie pokonuje rzesza studentów, kształcących się na kierunkach związanych z fascynującą, choć trudną dziedziną nauki, jaką jest chemia.
Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na szczególną, oryginalną lekcję, podczas której uzupełnili i utrwalili wiedzę na temat różnych substancji chemicznych i ich właściwości, obserwowali prezentowane doświadczenia, które na nieszczęście uczniów bardzo często są pomijane w polskich szkołach z powodu braku środków finansowych na zakup odczynników i odpowiedniego sprzętu. Niektóre z nich mogli wykonać samodzielnie, jednak pod czujnym okiem pracowników naukowych wydziału – mgr Iwony Rusinek, mgr Anny Zielińskiej oraz mgr Andrzeja Sienkiewicza.
Pokaz był pasjonujący, towarzyszyły mu dźwięki, kolory, zapachy, a także pirotechniczne efekty specjalne. Wszystko po to, by udowodnić, że świat substancji chemicznych potrafi niejednokrotnie zaskoczyć. Zdumiewające, a jednocześnie budzące ciekawość były nazwy prezentowanych doświadczeń: „Kolorowa tęcza”, „Reakcje zachodzące na sucho i mokro”, „Smocza krew”, „Zaczarowany goździk”, „Srebrzyste bombki”, „Chemiczne jojo”, „Znikająca łyżeczka”, „Reakcja potasu z wodą”, „Chemiluminescencja”, „Chemiczne świetliki”, „ Ryczący miś”, „Armata”, „Flara”, „Płonąca bawełna strzelnicza” – to zaledwie niewielka część tego niebanalnego „widowiska” naukowego.
Wszystkim prezentowanym eksperymentom towarzyszyła duża dawka humoru, zadbali o to pracownicy katedry, którzy  w sposób swobodny i niekonwencjonalny przedstawili ten dosyć trudny w opinii uczniów przedmiot szkolny. Efektowne eksperymentowanie pobudziło  wiele zmysłów, co pozwoliło na skuteczniejsze utrwalenie i zrozumienie zawiłych zagadnień, pomogło w zapamiętaniu i zrozumieniu wiedzy zdobytej w szkole, a być może zafascynowało kogoś do tego stopnia, że w przyszłości  zechce kształcić się na tym kierunku.
Organizacja tego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki uczestnictwu w projekcie edukacyjnym „W nauce sukces”. Wyjazd, w którym uczniowie uczestniczyli bezpłatnie,  miał na celu  popularyzację chemii, a w szczególności rozwijanie pasji badawczych i naukowych wśród młodzieży naszej szkoły. Mamy nadzieję, że zajęcia te przyczynią się do rozwoju naukowego myślenia oraz konstruktywnego dociekania wielu trudnych teorii, a więc samodzielnego rozumowania i działania.
Pobyt w tym miejscu uczniowie utrwalili, wykonując pamiątkowe zdjęcia w auli oraz przy pomniku Marii Curie - Skłodowskiej. Gimnazjaliści opuścili teren miasteczka uniwersyteckiego o godzinie 12.30, skąd udali się na zorganizowany posiłek w restauracji „Maciejka”.  

pokazychemiczne01 pokazychemiczne02 pokazychemiczne03 pokazychemiczne04
pokazychemiczne05 pokazychemiczne06 pokazychemiczne07 pokazychemiczne08
pokazychemiczne09
pokazychemiczne10
pokazychemiczne11
pokazychemiczne12
pokazychemiczne13
pokazychemiczne14« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
223
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019