Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w ramach projektu „W nauce sukces”

31 marca 2015 roku w ramach realizowanego przez szkołę projektu edukacyjnego „W nauce sukces” grupa 60 gimnazjalistów udała się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu było zwiedzanie ekspozycji o charakterze naukowym w Centrum Nauki Kopernik. To nowoczesne laboratorium, tętniące życiem z uwagi na ogromną liczbę zwiedzających, jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jego niesłabnącą popularność gwarantują eksponaty, które zostały zgromadzone w siedmiu wystawach stałych.
Zgłębianie tajników wiedzy z zakresu wielu ważnych z perspektywy ucznia gimnazjum dziedzin nauki rozpoczęło się o godzinie 11.30 i przybrało inną niż na co dzień formę, bowiem młodzież mogła samodzielnie przeprowadzić wiele eksperymentów i doświadczeń dotyczących wielu procesów fizycznych, chemicznych, biologicznych, miała możliwość przyjrzeć się największym zdobyczom naszej cywilizacji.
Podczas pobytu w CNK uczniowie chodzili w mniejszych grupach i odwiedzali poszczególne galerie poświęcone zagadnieniom szeroko rozumianej nauki.
W „Strefie światła” zostali przeniesieni w przestrzeń iluzji optycznych, mieli niecodzienną okazję, by poznać różne formy promieniowania elektromagnetycznego.
Galeria „Człowiek i środowisko” odkryła przed gimnazjalistami zagadki, jakie kryje ludzkie ciało, jego sprawność, ograniczenia i możliwości.
„Świat w ruchu” z kolei umożliwił eksperymentowanie związane z falami dźwiękowymi i światłem. Uczniowie podjęli próbę samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, przyjrzeli się, jak powstaje tornado oraz doświadczyli tego, co dzieje się podczas trzęsienia ziemi.
Do strefy „Re: generacja” weszli jedynie uczniowie, którzy ukończyli 14 lat. Ta wystawa naukowa była zaproszeniem do krainy emocji. Tutaj młodzi pasjonaci nauki mogli przekonać się, jakie procesy zachodzą w mózgu człowieka, kiedy przeżywa on różne emocje i uczucia. Idąc tropem zagadek własnego umysłu i korzystając z najnowszych odkryć psychologii, socjologii, neurobiologii, mogli poddać analizie swoje relacje z innymi ludźmi.
Eksponaty zgromadzone w galerii „Korzenie cywilizacji” pozwoliły przyjrzeć się kamieniom milowym naszej cywilizacji. Młodzi odkrywcy mieli okazję wybudować most według projektu Leonarda da Vinci, być archeologami używającymi robotów podczas wykopalisk, poznać wykorzystywane dawniej i obecnie źródła energii. To wszystko po to, by odnaleźć źródła współczesnej cywilizacji.
Ciekawym i tłumnie odwiedzanym miejscem był Teatr Wysokich Napięć, gdzie uczestnicy wyjazdu zobaczyli połyskującą czaszę generatora Van de Graaffa, usłyszeli odgłosy wyładowań atmosferycznych, ujrzeli kule i rury wypełnione kolorowymi zygzakami piorunów. Wszystkim w przenośni i dosłownie „włosy stanęły dęba”.
O godzinie 14.00 młodzież udała się na seans do Planetarium. To miejsce w CNK, gdzie na sferycznym ekranie, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii multimedialnych możliwe stało się odbycie podróży w najodleglejsze zakątki kosmosu. Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu poświęconego galaktykom Układu Słonecznego. Następnie uczestniczyli w projekcji filmu „Na skrzydłach marzeń”. Seans pozwolił zgłębić historię latania od czasów Leonarda da Vinci, braci Montgolfier, Wright poprzez innych pionierów lotnictwa, aż do czasów współczesnych. Ta niecodzienna  lekcja dotycząca historii lotnictwa, za sprawą technologii 3D, pozwoliła zasmakować podróży balonem, sterowcem i samolotem.
Ostatnim punktem zwiedzania był Teatr Robotyczny. Wielu wrażeń dostarczył spektakl, który w całości został odegrany przez roboty. Scenariusz przedstawienia oparto na jednej ze słynnych bajek Stanisława Lema: "O królewiczu Ferrycym i księżniczce Krystali". Swoista historia miłosna stała się jednocześnie opowieścią o Wszechświecie i  życiu na Ziemi opowiedzianą z perspektywy inteligentnych robotów.
Pobyt w CNK uczniowie zakończyli wykonaniem pamiątkowego zdjęcia, o godzinie 16.00 opuścili to interesujące miejsce. W drodze powrotnej gimnazjaliści udali się na zorganizowany posiłek. Do Ciepielowa dotarli około godziny 22.00.
W opinii uczestników wycieczka była bardzo udana. Pozwoliła w sposób niekonwencjonalny wzbogacić wiedzę o świecie nauki i techniki. Fascynująca przygoda, a przede wszystkim świetna lekcja, która umożliwiła młodzieży naszej szkoły samodzielne przeprowadzenie licznych i ciekawych eksperymentów została sfinansowana w całości z funduszy unijnych. Uczniowie uczestniczyli w niej bezpłatnie.  

kopernik02 kopernik03 kopernik04 kopernik05
kopernik06 kopernik07 kopernik08 kopernik09
kopernik10 kopernik11 kopernik12


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
893
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019