Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Andrzejki

Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
W dniu 27 listopada z okazji tego święta w PG w Ciepielowie została zorganizowana dyskoteka szkolna, podczas której każdy mógł sprawdzić, co czeka go przyszłości. Stało się to możliwe dzięki wróżbom przygotowanym przez uczennice PG.
Podczas dyskoteki można było zakupić ciasto przygotowane przez uczniów naszej szkoły, którzy w ten sposób chcieli wesprzeć akcję charytatywną „Dajmy dzieciom uśmiech” zorganizowaną przez Komendę Hufca ZHP w Lipsku. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży (60zł.) zostały przekazane organizatorowi Akcji Mikołajkowej.
28 listopada Samorząd Uczniowski przygotował słodkie niespodzianki – ciasteczka z wróżbą. Wręczono je uczniom, nauczycielom i pracownikom obsługi.
Wszyscy spędzili ten dzień sympatycznie, lecz nie odbiegając od polskiej tradycji.

andrzejki01
andrzejki02
andrzejki03
andrzejki04
andrzejki05
andrzejki06
andrzejki07
andrzejki08
andrzejki09
andrzejki10
andrzejki11
andrzejki12
andrzejki13
andrzejki14
andrzejki15


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
192
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019