Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


13 czerwca 2014r. 30 uczniów Publicznego Gimnazjum w Ciepielowie uczestniczących w zajęciach rozwijających uzdolnienia realizowanych w ramach projektu „W nauce sukces” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, wzięło udział w bezpłatnym wyjeździe edukacyjno – dydaktycznym na Uniwersytet Marii Skłodowskiej – Curie w Lublinie, którego celem było uczestnictwo w pokazach  chemiczno - fizycznych przeprowadzonych przez pracowników naukowych tej uczelni.
Na auli czekali na nich wykładowcy wydziału chemii, którzy zadbali, by ten szkolny przedmiot nie kojarzył się im tylko ze wzorami pierwiastków i skomplikowanymi równaniami reakcji. Będąc w tym miejscu, młodzież miała okazję zobaczyć wiele „kolorowych” doświadczeń. Program obejmował między innymi następujące eksperymenty: reakcje zachodzące na mokro i sucho, reakcje chemiczne na papierze, wskaźniki kwasowo – zasadowe, srebrzenie bombek, reakcje szybki i wolne, silnik odrzutowy, fotobłysk, spalanie waty i bawełny strzelniczej, wulkan chemiczny, spalanie magnezu w czystym tlenie, próby płomieniowe i reakcje utleniania i redukcji oraz węże Faraona. Każde doświadczenie, poza fascynującym przebiegiem, miało równie imponującą nazwę. Wiele emocji wywołały doświadczenia: „Silnik odrzutowy”, „Fotobłysk” oraz „Luminescencja”. Gimnazjaliści dowiedzieli się również, w jaki sposób srebrzy się bombki, które reakcje zachodzą na mokro i na sucho oraz w jaki sposób zmienić barwę płatków róży. Uwagę naszych uczniów zwróciło także doświadczenie z ciekłym azotem oraz pełen humoru eksperyment pt.: „Szybki Bil”. Dzięki pokazom w Collegium Chemicum uczniowie zobaczyli wiele  reakcji, których nie można przeprowadzić w warunkach szkolnych.
Jak się okazuje piątek trzynastego nie był pechowym dniem. Ta data dla wielu uczniów będzie się kojarzyć z interesującą lekcją chemii, w której mieli okazję uczestniczyć i dzięki której mogli poczuć się prawdziwymi studentami. Wyjazd dostarczył również doznań kulinarnych - w drodze powrotnej do domu uczniowie zjedli obiad w restauracji Maciejka. Bezpłatny wyjazd pozwolił rozumieć i przyswoić zdobytą wiedzę w  dwóch ciekawych szkolnych przedmiotów – fizyki i chemii.

pokazy_chemiczne_lublin_14_01 pokazy_chemiczne_lublin_14_02 pokazy_chemiczne_lublin_14_03 pokazy_chemiczne_lublin_14_16
pokazy_chemiczne_lublin_14_04 pokazy_chemiczne_lublin_14_05 pokazy_chemiczne_lublin_14_06 pokazy_chemiczne_lublin_14_07
pokazy_chemiczne_lublin_14_08
pokazy_chemiczne_lublin_14_09
pokazy_chemiczne_lublin_14_10
pokazy_chemiczne_lublin_14_11
pokazy_chemiczne_lublin_14_12
pokazy_chemiczne_lublin_14_13
pokazy_chemiczne_lublin_14_14
pokazy_chemiczne_lublin_14_15


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
258
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019