Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


3 i 4 czerwca 2014 roku odbyła się wycieczka dla wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły. W tym roku uczestniczyło w niej 140 gimnazjalistów- uczniów klas I, II i III. Wyjazd był okazją do zwiedzania urokliwego zakątka Polski - ziemi sandomierskiej.
Pierwszym punktem wycieczki było miasteczko Opatów. O jego historii i zabytkach opowiedzieli uczniom przewodnicy. Ich barwne opowieści umilały podróż do miejscowości Ujazd. Tutaj gimnazjaliści mieli niecodzienną okazję do podziwiania ruin zamkowych Krzyżtopór. Ten zabytek klasy międzynarodowej – to miejsce pełne magii i tajemniczości, położone wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej, z dala od głównych dróg i szlaków. Żywe zainteresowanie uczniów wzbudziły komnaty tej manierystycznej budowli, a skomplikowany, kalendarzowy projekt architektoniczny zamku wprawił niejednego w osłupienie.
Kolejnym miejscem zwiedzania był Sandomierz, który często nazywany jest Małym Rzymem. Podobnie jak włoska stolica leży na siedmiu wzgórzach, ale nie tylko to łączy oba miasta. Rzym ma katakumby, Sandomierz - lochy. O tych zabytkowych piwnicach uczniowie dowiedzieli się podczas zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej. Przechodząc krętymi korytarzami, pokonali trasę 450 metrów, przeszli przez 34 komory znajdujące się na różnych poziomach.
Następnie w Domu Długosza obejrzeli zbiory Muzeum Diecezjalnego. Prezentowane tu eksponaty to prawdziwa skarbnica dzieł sztuki i pamiątek. Ekspozycje dostarczyły wiedzy na temat bogatego dorobku artystycznego w dziedzinie sztuki sakralnej: malarstwa, rzeźby, rzemiosła artystycznego, związanego z przeszłością kościelną Sandomierza i Sandomierszczyzny.
Przebywając w tym uroczym miasteczku, nie omieszkali obejrzeć wnętrza Bazyliki Katedralnej – gotyckiej budowli z cennymi polichromiami, freskami, jak również obrazami przedstawiającymi męczenników poszczególnych miesięcy. Z opowieści przewodnika młodzież dowiedziała się o skarbcu katedry, w którym przechowywany jest przywilej II lokacji miasta, liczne inkunabuły i relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego podarowany Kolegiacie Sandomierskiej przez króla Władysława Jagiełłę w uznaniu zasług rycerstwa sandomierskiego w bitwie pod Grunwaldem.
Spacerując uliczkami sandomierskiego rynku, gimnazjaliści powędrowali pod Bramę Opatowską, przeszli przez Ucho Igielne, odbyli spacer malowniczym Wąwozem Królowej Jadwigi. Wsłuchując się w opowieści przewodników, poznali wiele anegdot i ciekawostek na temat powstającego tu serialu „Ojciec Mateusz”.
Miejscem, które z całą pewnością uczniowie będą pamiętać przez długi, długi czas była zbrojownia rycerska. Tutaj mieli okazję spotkać średniowiecznego rycerza, który z zapałem i humorem przedstawił "wspaniałe" życie księżniczek i rycerzy. Usłyszeli ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi jak również szczegółów mody średniowiecznej. Całe spotkanie było otoczone zgiełkiem śmiechu i zabawnej konwersacji.
Tegoroczną wycieczkę ogólnoszkolną można uznać za udaną. Zadowoleni i pełni pozytywnych odczuć młodzi ludzie są na to żywym dowodem.

wycieczka_sandomierz_14_01 wycieczka_sandomierz_14_02 wycieczka_sandomierz_14_05 wycieczka_sandomierz_14_06
wycieczka_sandomierz_14_07 wycieczka_sandomierz_14_08 wycieczka_sandomierz_14_09 wycieczka_sandomierz_14_10
wycieczka_sandomierz_14_11 wycieczka_sandomierz_14_12 wycieczka_sandomierz_14_13


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
23506
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019