Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


„Gdzie woda, tam życie”

O tym, że woda potrzebna jest do życia, wiedzą wszyscy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że jej zasoby kurczą się. Jak się okazuje nie jest to problem terenów pustynnych, bowiem w dużym stopniu dotyka także innych rejonów świata, w tym również Polski. By zwrócić uwagę na ten istotny problem, młodzież klasy Ia i IIIa przygotowała przedstawienie „Gdzie woda, tam życie”.
W pierwszej części swojego wystąpienia zaprezentowali filmik dotyczący wykorzystywania tej niezwykłej cieczy w codziennym życiu. Następnie, wcielając się w rolę profesorów uczestniczących w konferencji naukowej, opowiedzieli o jej roli w przyrodzie, a także znaczeniu dla życia i zdrowia organizmów żywych. Wielu informacji na temat olbrzymich ilości wody zużywanych codziennie podczas gotowania, mycia się, prania, zmywania udzielił reporter, w rolę którego wcielił się Mateusz Utkowski. Poprzez przeprowadzony wśród publiczności wywiad uzmysłowił obecnym, że często „marnotrawimy” tę cenną substancję.
Dzięki temu przedsięwzięciu gimnazjaliści zwrócili uwagę na to, że brak dostępu do wody może dotknąć niejednego mieszkańca Ziemi. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy spoczywa na ludziach, którzy często nieświadomie przyczyniają się do zmniejszania zasobów wody pitnej. Zapobiec temu pogłębiającemu się kryzysowi można jedynie poprzez wspólne inicjatywy społeczeństw, rządów i instytucji.
Mamy nadzieję, że zaprezentowany 2 czerwca 2014 roku projekt uświadomił poważny problem XXI wieku – deficyt wody na świecie. Skłonił do refleksji na temat konieczności skutecznego ograniczania zużycia wody podczas prozaicznych czynności jak np. zmywanie naczyń czy kąpiel. Dzięki temu każdy z nas może nie tylko pomóc „błękitnej planecie”, ale zaoszczędzić  pieniądze. 

dzien_ziemi_14_1
dzien_ziemi_14_10
dzien_ziemi_14_11
dzien_ziemi_14_12
dzien_ziemi_14_2 dzien_ziemi_14_3 dzien_ziemi_14_4 dzien_ziemi_14_5
dzien_ziemi_14_6
dzien_ziemi_14_7
dzien_ziemi_14_8
dzien_ziemi_14_9


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
3491
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019