Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Wycieczka do Czarnolasu

13 maja bieżącego roku uczniowie klasy Ia i Ib uczestniczyli w kilkugodzinnej wycieczce do Czarnolasu – miejsca, gdzie znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego. Kiedy dotarli na miejce, przeszli aleją pełną buków i dębów. Poprowadziła ich ona wprost do drzwi obiektu muzealnego, poświęconego największemu polskiemu poecie. Będąc w tym miejscu, młodzież miała okazję przejść przez muzealne sale i obejrzeć ekspozycje związane z różnymi okresami w życiu „mistrza pióra”. W pierwszej podziwiali autentyczne drzwi z dworku poety z herbem „Korwin”, księgę z wpisem do Akademii Krakowskiej, współczesny gobelin przedstawiający Jana w towarzystwie dwóch profesorów oraz XVI- wieczny stół włoski. Kolejna sala była pełna starodruków poety, znajdował się w niej także renesansowy pierścień zaręczynowy, szachy, gra trik- trak i fotele inkrustowane kością słoniową. Nasi wychowankowie przeszli do pomieszczenia muzealnego, które poświęcone było czarnoleskiemu okresowi w życiu Jana Kochanowskiego. Z zainteresowaniem obejrzeli gobelin prezentujący lipę bez liści, porzuconą lutnię i trumienny portrecik ukochanej córki poety. Uwagę uczniów przykuła rzeźba z brązu i kopia obrazu Jana Matejki „Kochanowski nad zwłokami Urszulki”. Kolejna sala – obywatelska odkryła przed zwiedzającymi szesnastowieczne militaria, a także gobelin „Odprawa posłów greckich” oraz obraz H. Beyera „Apoteoza Jana Kochanowskiego”. Ciekawość młodzieży wywołał widok gabinetu Mistrza Jana, a w nim fotel poety, obraz „Odwiedziny w Czarnolesie” oraz pamiątki ze statku „Kochanowski”. Kolejnym miejscem zwiedzania była kaplica. Tutaj gimnazjaliści podziwiali figury woskowe króla Zygmunta Augusta, Anny Jagiellonki, Bony Sforzy, Barbary Radziwiłłówny, Jana Kochanowskiego i błazna Stańczyka.
Następnie młodzież udała się na wiosenny spacer po czarnoleskim parku. Wiedzieli kamień, na którym prawdopodobnie tworzył renesansowy pisarz. W drodze powrotnej zatrzymali się w Zwoleniu, aby odwiedzić kościół, gdzie złożone są prochy rodziny Kochanowskich.
Wycieczka była bardzo udana. Jej organizacją, podobnie jak w latach ubiegłych, zajęła się p. Marta Balcerowska. Wyjazd dostarczył wiele wspomnień i miłych wrażeń.

czarnolas14_01
czarnolas14_02
czarnolas14_03
czarnolas14_04
czarnolas14_05
czarnolas14_06
czarnolas14_07


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
24339
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019