Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Warszawa piękna także jesienią

W dniu 04. 12. 2013r. uczniowie z klas III i IIB gimnazjum byli na wycieczce w Warszawie. W związku z informacją, że w listopadzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje akcję ”Darmowy listopad w Królewskich Rezydencjach”, natomiast w grudniu wejście do niektórych muzeów będzie płatne symbolicznie, postanowiliśmy zwiedzić niektóre perły polskiej architektury.
Niezwykłą podróż w czasie rozpoczęliśmy od Łazienek Królewskich, które w epoce oświecenia pełniły funkcję letniej rezydencji ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta. To on podjął decyzję o rozbudowaniu małego pawilonu Łaźni Lubomirskiego i stworzeniu w tym miejscu jednej ze swoich rezydencji. Pałac, choć zniszczony, przetrwał II wojnę światową. Został ponownie udostępniony zwiedzającym w 1960 roku. Król był mecenasem i kolekcjonerem, dlatego zapraszał do Łazienek artystów i uzdolnionych rzemieślników, którzy tworzyli królewskie kolekcje dzieł sztuki. Większość dzieł do swojej kolekcji sprowadzał z zagranicy. Obejrzeliśmy galerię obrazów i rzeźb, które zrobiły na nas duże wrażenie. Uczniowie sięgali wyobraźnią do XVIII w. i organizowanych przez króla obiadów czwartkowych, na których honorowym gościem był biskup warmiński – „książę poetów polskich” – Ignacy Krasicki.
Łazienki Królewskie w Warszawie to najpiękniejszy zespół pałacowo-ogrodowy z licznymi zabytkami klasycystycznymi. Odbyliśmy niezwykły spacer po parku, idąc od Pałacu na Wyspie, podziwialiśmy Starą Pomarańczarnię z oranżerią i salą teatru królewskiego. W pobliżu Starej Pomarańczarni znajduje się tzw. Biały Domek, w którym na początku XIX w. mieszkał przebywający na wygnaniu późniejszy król Francji Ludwik XVIII. Widzieliśmy też Pałac Myślewicki i historyczny gmach szkoły podchorążych związany z powstaniem listopadowym.
W Parku Łazienkowskim niemal na każdym kroku można natknąć się na niezwykłe rzeźby i pomniki – do najważniejszych z nich należą:
- pomnik Jana III Sobieskiego -zwycięzcy spod Wiednia,
- pomnik Fryderyka Chopina,
- pomnik Henryka Sienkiewicza.
Wejście do parku znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Belwederu.
Opuszczając Łazienki Królewskie, zgodnie stwierdziliśmy, że są one piękne także jesienią.
Kolejnym etapem naszego zwiedzania był Zamek Królewski, barokowo- klasycystyczny Pomnik Historii i Kultury Narodowej. Niezapomniane wrażenie wywarła na nas „podróż” po komnatach Zamku. Zapierała dech w piersiach zwiedzających Sala Wielka zwana Balową, największa i najbardziej paradna komnata w Zamku. Zdobią ją rozmieszczone koliście 32 złotawe kolumny ze stiuku, okazałe kandelabry, żyrandole i bogato złocone dekoracje ścienne. Sufit pokrywa ogromne malowidło przedstawiające "Rozwikłanie Chaosu". Sala Wielka była miejscem ceremonii dworskich. Tu odbywały się uczty, bale, koncerty i spektakle teatralne. Widzieliśmy także Salę Rady, którą zdobi oryginalny tron, a na ścianach wiszą portrety działaczy Sejmu Czteroletniego. Wszystkich zainteresowała Kaplica Mała, w której przechowywane są insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego: Łańcuch Orderu Orła Białego, miecz ceremonialny oraz berło z akwamarynu. W Kaplicy znajduje się także urna z sercem Tadeusz Kościuszki. Zwiedziliśmy Pokój Marmurowy, Salę Rycerską, Salę Tronową, w której najważniejszy, symboliczny akcent stanowią odtworzone srebrne, haftowane orły na zaplecku tronu. Szczególną uwagę uczniów zwrócił Pokój Sypialny króla, a w nim królewskie łoże z baldachimem, które zwiedzającym wydawało się zbyt krótkie. Wnętrze sypialni zdobią dwa kominki z białego marmuru oraz obrazy Bacciarellego. Pani przewodnik zainteresowała nas ciekawostką związaną ze strojem Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nigdy nie zakładał stroju polskiego, ponieważ w dzieciństwie został wyśmiany przez babkę, kiedy wystąpił w stroju narodowym. Od tej pory hołdował modzie francuskiej i włoskiej.
Wnętrza zamku w największym stopniu ukształtowane zostały za czasów Stanisława Augusta - większość uratowanego podczas II wojny światowej wyposażenia pochodzi z tamtego okresu, choć wiele jest także powojennych darów z całego świata.
Ekspozycja stała Zamku Królewskiego w Warszawie stanowi dokumentację jego losów w czasie II wojny światowej i przypomnienie okoliczności podjęcia decyzji o odbudowie gmachu. Autentyczna sceneria historycznych piwnic zamkowych została wykorzystana do multimedialnej prezentacji skali zniszczenia i wagi dzieła restytucji. Wystawa jest przede wszystkim adresowana do przedstawicieli młodego pokolenia, w większości niepamiętających już, że Zamku nie było na powojennej mapie Warszawy. Uczniowie w ciszy i z zainteresowaniem obejrzeli prezentację.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu, gdzie uczniowie zobaczyli: plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Katedrę św. Jana, Rynek Starego Miasta i pomnik warszawskiej Syrenki, Barbakan i mury miejskie oraz wzruszający Pomnik Małego Powstańca, upamiętniający dzieci, które brały udział w powstaniu warszawskim. Widzieliśmy także: pomnik Jana Kilińskiego, Pałac Prezydencki i Grób Nieznanego Żołnierza. Po spacerze, nieco zmęczeni i trochę zmarznięci, ale pełni wrażeń, i pozytywnych emocji udaliśmy się do Złotych Tarasów na wspólną kolację.
Po szczęśliwym powrocie do Ciepielowa wszyscy uczestnicy stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana, a Warszawę warto zwiedzać także jesienią i zimą.
Kierownikiem wycieczki była p. M. Nowakowska, a opiekunami: p. M. Balcerowska, L. Grzeszczyk i A. Sulima.


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
3486
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019