Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Spotkanie z Jarosławem Figurą

27 września uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z niezwykłym człowiekiem - panem Jarosławem Figurą - aktorem, reżyserem teatralnym, scenografem i dyrektorem technicznym Sceny Plastycznej KUL, z którą zrealizował kilka spektakli autorskich Leszka Mądzika i prezentował je następnie podczas licznych festiwali teatralnych na całym świecie. Od 2006 r. jest autorem świątecznych instalacji scenograficznych w Kościele Powizytkowskim w Lublinie. W 2010 r. stworzył Teatr Skarpa, w którym wyreżyserował spektakle: ,,Mały Książę” (2011) oraz ,,Wołam Cię” (2012). Przygotował również przedstawienie, z aktorskim udziałem młodzieży i seniorów ,,Historie lokalne”. Zrealizował także reżyserię światła do spektaklu ,,Znak Kaina” oraz „Wejście Smoka. Trailer”.
Pan Jarosław przybył na zaproszenie dyrekcji i grona pedagogicznego Publicznej Szkoły Podstawowej w ramach spotkań z absolwentami. Należy nadmienić, że nasz niecodzienny gość urodził się w Ciepielowie i w tej miejscowości ukończył szkołę podstawową. Sam wyznał w słowach skierowanych do uczniów, że ten powrót po latach i spotkanie z nimi jest dla niego niezwykłym przeżyciem i wywołuje wiele emocji.
Już po wejściu na halę młodzież poczuła niezwykła atmosferę, gdyż pomieszczenie dzięki wystrojowi nabrało odmiennego, wręcz tajemniczego wyglądu. Wysokie okna i ściany zostały przysłonięte ciemnym materiałem. Na środku zawisła kotara z symboliczną maską w centrum. Po lewej stronie można było dostrzec intrygującą rzeźbę z szarego papieru w kształcie serca. Wrażenie na uczniach zrobiło również to, że pan Jarosław przybył na spotkanie ze swoimi dziećmi – 16- letnim Bartkiem i 12 – letnią Weroniką. To właśnie oni zaprezentowali zebranej na sali młodzieży fragment spektaklu „Miłość”, który powstał jako prezent ślubny dla przyjaciela artysty i jego żony. Pan Jarosław dodał w rozmowie z uczniami, że premiera odbyła się nocą na jednej z lubelskich łąk. Młodzież publicznego gimnazjum oraz starszych klas szkoły podstawowej miała niebywałą okazję obejrzeć fragment widowiska bez słów, w którym główną rolę odgrywa światło, gesty, symbole oraz czarująca zmysły muzyka. Na początku zwrócili uwagę na poruszającego się po scenie Bartka ubranego w czerwoną marynarkę. Bohater grany przez niego poszukiwał prawdziwej miłości. Błądził. Symbolem jego doświadczeń były szeleszczące liście i białe piórka, które wyeksponował przed oczami widzów. Zainteresowanie wzbudzało też podświetlone na czerwono ogromne, papierowe serce, we wnętrzu którego widniał zarys dziewczęcej sylwetki pochylonej na instrumentem. To właśnie stąd wydobywały się niezwykłe dźwięki, które oczarowały bohatera. Były dla niego jakby wskazówką, drogowskazem. Bohater zbliżył się do symbolicznego serca. Przytulił do jego ściany. W scenie finałowej rozerwał papierowe serce i wyprowadził z jego wnętrza, podając swą dłoń, tajemniczą postać. Na jego twarzy zajaśniało szczęście. Odnalazł prawdziwą miłość. Uczniowie obdarzyli aktorów gromkimi brawami. Przedstawienie bez wątpienia podobało im się, o czym świadczyła cisza w trakcie jego trwania i wyrażone emocje po jego zakończeniu.
Pan Jarek od samego początku spotkania nawiązał wspaniały kontakt z młodzieżą. Zainteresował ją opowieściami ze swojego życia, wspomnieniami z dzieciństwa. Nawet, gdy mówił o rzeczach trudnych, symbolicznych, uczniowie słuchali z uwagą, dając tym wyrazy szacunku. Zebrani mieli także szansę wystąpienia na scenie. Chętni mogli wypróbować swoje umiejętności w budowaniu domku z dużych rozmiarów kart, na których widniały sceny ze spektakli. Zadanie nie dla wszystkich okazało się łatwe. Inni stanęli do pojedynku w szachy. Pod koniec spotkania jedna z uczennic – Ola Gębka odczytała wybrany przez pana Jarosława wiersz pełen symboli i ukrytych znaczeń. Miała za zadanie oddać głosem emocje, wyeksponować uczucia. Następnie nasz gość ponownie zaprezentował utwór, dając do zrozumienia, jak on odczuwa i przeżywa zawarte w nim treści i obrazy. Podkreślił, że wiersz ma dla niego szczególne znaczenie.
Spotkanie z tak interesującym człowiekiem jak pan Jarosław Figura, pełnym pasji, realizującym swe życiowe cele w sposób niezwykle twórczy i oryginalny, było wspaniałą lekcją dla uczniów. Dzięki niemu zetknęli się ze sztuką, w której główną rolę gra światło, ciemność, scenografia, dźwięk i cisza. Spotkanie uświadomiło im również, że należy walczyć o realizację marzeń i rozwijać swoje predyspozycje. Każdy z nas został przecież obdarowany czymś niezwykłym.
« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
480
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019