Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Spotkanie promujące czytelnictwo

10 czerwca 2013 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z autorem książek detektywistycznych – p. Arkadiuszem Niemirskim – jednym z kontynuatorów popularnej serii „Pan Samochodzik”. Fascynacja postacią historyka sztuki poruszającego się po polskich drogach dziwnym wehikułem, zaowocowała stworzeniem przez pana Arkadiusza dalszych 16 części tej ciekawej serii.
Na 5 i 6 godzinie lekcyjnej chętni uczniowie klas VI PSP oraz I – III PG w Ciepielowie zgromadzili się na szkolnej stołówce. Z niecierpliwością oczekiwali na spotkanie, którego celem była popularyzacja czytelnictwa wśród coraz mniej czytającego młodego pokolenia Polaków oraz zainteresowanie uczniów prozą detektywistyczną i kryminalną.
Autor rozpoczął wystąpienie od opowieści o swojej młodości, muzyce, studiach
i działalności kabaretowej, a także dziennikarskiej i publicystycznej. Wprowadził czytelników
w arkany swojego literackiego świata. Opowiedział o swoich ulubionych książkach, twórczych inspiracjach. W swoim wystąpieniu wielokrotnie odwoływał się do postaci słynnych detektywów oraz ich twórców. Przywołane zostały nazwiska klasyków tego gatunku: A. E. Poe, G. Simenon, A.C. Doyle, A. Christie oraz bohaterów m.in. Sherlocka Holmesa, Philipa Marlow'a, Jamesa Bonda.
Centralnym punktem spotkania była prezentacja dorobku literackiego. Autor, posługując się nowoczesną prezentacją multimedialną przepełnioną ciekawymi obrazami i klimatyczną muzyką, zaprezentował treść swoich książek.
Spotkaniu towarzyszyła duża dawka humoru. Pisarz, posługując się językiem znanym młodemu pokoleniu, nawiązał szybko łatwy i bezpośredni kontakt z młodzieżą.
Na zakończenie spotkania nasz gość przekonał nas o swoich zdolnościach kabaretowych, prezentując zebranym informacje z kraju i zagranicy, wiadomości sportowe oraz prognozę pogody. Ostatnim punktem było udzielanie autografów oraz dokonanie pamiątkowego wpisu do kroniki szkoły. Wielu uczniów otrzymało imienny autograf, obok którego został narysowany ręką pisarza pistolet – odwieczny symbol powieści kryminalnych.
Żegnając się z młodzieżą, pan Arkadiusz zaapelował do uczestników spotkania, by mieli marzenia, cel życia i pasję. Zachęcał do czytania wartościowej literatury.
Spotkanie zorganizowała pani Anna Marek, mając nadzieję, że w wielu uczniach rozbudzi zamiłowanie do literatury detektywistycznej i książek p. Niemirskiego. „Testament bibliofila”, „Pojedynej detektywów”, „Klątwa Nipkowa”, „Tajemnica Fabritiusa”, „Bożek Templariuszy”, „Zbrodnia prawie doskonała”  - to zaledwie niewielka część literackiego dorobku artysty. Kształcenie kultury czytelniczej to ważny aspekt działalności biblioteki szkolnej. Czerwcowe spotkanie autorskie  z całą pewnością temu służyło.

 


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
218
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019