Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Ogólnoszkolna wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Podróże kształcą. To powiedzenie znają wszyscy bardzo dobrze. O jego prawdziwości przekonało się 4 i 5 czerwca 2013 roku 136 gimnazjalistów podczas edukacyjnego wyjazdu, którego celem było zwiedzanie Gór Świętokrzyskich, poznanie piękna przyrody, zabytków oraz historii tego niezwykłego zakątka naszej ojczyzny.
Wędrówkę rozpoczęto w Nowej Słupi. Tu, przy usytuowanej na skarpie figurze pielgrzyma, uczniowie spotkali się z przewodnikami. Razem z nimi weszli na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Drogą pątników dotarli na szczyt Góry Świętego Krzyża – miejsca słynącego
z klasztoru pobenedyktyńskiego. Młodzież miała okazję zapoznać się z historią tego obiektu sakralnego, zwiedzić klasycystyczny kościół z XVIII wieku oraz kaplicę Oleśnickich, w której znajduje się relikwiarz z czterema cząstkami Drzewa Krzyża Świętego. Tutaj naszej szkolnej społeczności zostało udzielone błogosławieństwo, a słowa modlitwy wypowiedziane przez jednego z księży oraz ucałowanie relikwiarza umocniło nas duchowo.
Następną atrakcją w programie wycieczki był pobyt w Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Przygotowana wystawa to prawdziwy multimedialny, barwny spektakl światła, dźwięków, odgłosów przyrody. Zwiedzając to miejsce, uczniowie mieli możliwość zobaczyć makietę pierwotnego i współczesnego krajobrazu terenu parku. Geologiczne
i paleontologiczne dzieje Gór Świętokrzyskich prezentowały podświetlane plansze, modele wymarłych zwierząt oraz ich skamieniałości. Dalsza część wystawy dotyczyła ekosystemów leśnych. Zwierzęta, rośliny i grzyby, żyjące w jodłowym borze, przyciągnęły uwagę niejednego miłośnika przyrody.
Krótki spacer po gołoborzach pozwolił na podziwianie wspaniałych widoków Łysogór. Ziemię świętokrzyską cechują ogromne ilości pamiątek i reliktów ludzkiej działalności od najdawniejszych czasów. Odkrywane latami przez badaczy, przyrodników czy regionalistów dokumentują bogatą historię regionu. Takim miejscem bez wątpienia jest Centrum Kultury Archeologicznej. Ten ośrodek zlokalizowany przy Muzeum Starożytnego Hutnictwa był kolejnym punktem wycieczki. Miejsce to wyróżnia się szeregiem budowli zrekonstruowanych na podstawie konkretnych obiektów znanych ze źródeł archeologicznych i wykonanych techniką, jaką posiadali hutnicy 2000 lat temu. Pobyt w tym ciekawym miejscu miał na celu popularyzację wiedzy
o dziedzictwie kulturowym naszych przodków, nie tylko w aspekcie starożytnego hutnictwa, ale również w celu odtworzenia warunków bytowania starożytnych hutników, poznania ich mentalności, obyczajów i wierzeń.
Ciekawym miejscem na trasie naszej wycieczki było Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach. Na terenie obiektu (obejmującego obszar historycznego Zespołu Wielkopiecowego) uczniowie zwiedzili wyjątkowy, interdyscyplinarny park tematyczny. Zobaczyli pochodzący z 1899 roku Wielki Piec z jedynym w Europie zachowanym kompletnym ciągiem technologicznym oraz jedną z największych na świecie maszyn parowych o poziomym układzie tłoków. W zabytkowym „Kinie Kotłownia” oglądali zbiory paleontologiczne, będące unikalnym w skali światowej świadectwem różnorodności fauny kręgowców lądowych z wczesnego triasu, czyli sprzed około 245 mln lat. Kolejna ciekawa wystawa prezentowała tradycje przemysłowe Starachowic związane z przedwojenną produkcją zbrojeniową oraz powojenną produkcją samochodów ciężarowych „Star”. Atrakcją tego działu był Star 266, uczestnik Rajdu Paryż-Dakar i najstarsze modele samochodów Star 20 i Star 25.
Pobyt w tym miejscu zakończyło wspólne, integracyjne ognisko. Podczas wycieczki do magicznego regionu świętokrzyskiego uczniowie obejrzeli wiele wspaniałych i ciekawych miejsc, będących elementem dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego kraju, podziwiali piękno polskiej przyrody. Wspólna wędrówka po ziemi świętokrzyskiej, mimo zmiennej, kapryśnej pogody, była niecodziennym, duchowym i intelektualnym przeżyciem.
Organizatorem wyjazdu była p. Anna Marek. Wycieczka za symboliczną kwotę (w tym roku było to 15 zł) to już tradycja naszej szkoły. Ogromnym wsparciem, które umożliwiło zwiedzanie wielu interesujących miejsc, było dofinansowanie wyjazdu przez Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy.

 


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
483
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019