Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Mobilne Planetarium

W dniu 20 marca 2013 roku odbył się niecodzienny pokaz, który umożliwił uczniom zgłębienie tajemnic rozgwieżdżonego nieba, którym przed wieloma laty zachwycał się największy polski astronom – Mikołaj Kopernik, mówiący „A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnie wszystko, co piękne”.

W niezwykłą podróż po Układzie Słonecznym zabrało uczniów mobilne planetarium Antares. Tradycyjną kopułę planetarium zstąpiła kilkumetrowa, przenośna, półsferyczna, nadmuchiwana kopuła, pokryta materiałem, który zapewniał niezbędną do obserwacji ciemność. Zastosowanie specjalnego zwierciadła projekcyjnego, w połączeniu z oprogramowaniem astronomicznym dla małych planetariów oraz filmów i animacji komputerowych przeznaczonych do wyświetlania na kopule, pozwolił na uzyskanie efektów podobnych do tych, które oferują dzisiejsze duże planetaria.

Podczas pokazu uczniowie mieli okazję zobaczyć gwiazdy, gwiazdozbiory, kometę Halleye'a, Drogę Mleczną, deszcz meteorytów, obejrzeli powierzchnię Księżyca, Marsa, podziwiali pierścienie Saturna oraz inne planety.

Była to doskonała okazja do pogłębienia dotychczasowej wiedzy o kosmosie, odbycia cudownej podróży po niebie. Niecodzienna lekcja na długo pozostanie w pamięci gimnazjalistów.


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
24573
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019