Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Andrzejki

29 listopada 2012 roku miały miejsce Andrzejki. Ta ludowa tradycja obchodzona jest nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Szwajcarii, Rumunii, Białorusi, Litwie, Ukrainie i na Węgrzech.

Dawniej w andrzejki, czyli w Wigilię św. Andrzeja wróżyły sobie wyłącznie dziewczęta. Prosiły św. Andrzeja o odsłonięcie przyszłości. Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż, poznać imię i charakter przyszłego małżonka.

Kawalerowie mieli swoje święto 24 listopada. Z zapytaniami o imię przeznaczonej im niewiasty udawali się do św. Katarzyny (opiekunki śmiałków pragnących się ożenić). Dziś chłopcy zrezygnowali z obchodzenia katarzynek. Wspólnie z dziewczynami bawią się 29 listopada.

Tak też było w naszej szkole. Po zakończonych zajęciach edukacyjnych nadszedł czas zabawy i wróżenia. W ten magiczny wieczór dziewczęta i chłopcy usiłowali  dowiedzieć się u czyjego boku spędzą życie i jaka czeka ich przyszłość. Uczniowie mogli sobie powróżyć podchodząc do przygotowanych stoisk wróżbiarskich. Tu czekały na nich najróżniejsze wróżby andrzejkowe przygotowane przez uczniów klasy IIa. Chętnych nie brakowało, a zabawa wzbudzała wiele emocji. Raz po raz wybuchały salwy gromkiego śmiechu.

Tego dnia młodzież bawiła się w rytmie muzycznych przebojów ostatnich miesięcy podczas ogólnoszkolnej dyskoteki.
« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
708
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019