Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Konkurs wiedzy o Januszu Korczaku

26 listopada 2012 roku odbył się  konkurs czytelniczy dotyczący Janusza Korczaka – wybitnego polskiego pedagoga, publicysty, lekarza, pisarza i działacza społecznego. Zorganizowany został w związku z ogłoszeniem przez Sejm roku 2012 – rokiem Janusza Korczaka. Nasza szkoła podjęła działania, których celem było zapoznanie uczniów z biografią i twórczością literacką Janusza Korczaka, rozwijanie twórczości literackiej inspirowanej tematyką korczakowską, rozbudzanie świadomości uczniów na temat ich praw w kontekście działalności „Starego Doktora” jako obrońcy praw dziecka, a także zachęcanie do czytania utworów Korczaka.

Przygotowania do konkursu trwały od 5 listopada. Każdy z uczestników zobowiązany był do zapoznania się z prezentowaną w szkole wystawą „ Nie ma dzieci są ludzie”, a także materiałami opracowanymi przez organizatora konkursu – p. Annę Marek. W trakcie przygotowań uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu Andrzeja Wajdy pt. „Korczak”. Zgłębiali wiedzę na temat tego pisarza, korzystając także z różnych źródeł informacji dostępnych w szkole. Do pisemnego konkursu zdecydowało się przystąpić 33 gimnazjalistów.

Młodzież udzielała odpowiedzi na pytania dotyczące życia i działalności Janusza Korczaka, a także idei obrony praw dziecka od czasów korczakowskich aż po dzień dzisiejszy.

Powołana komisja konkursowa oceniła prace uczniów i wyróżniła najlepszych. I miejsce zajął Norbert Marchewka, II miejsce – Anna Łojek, III miejsce przyznano Karolinie Kornak i Patrycji Chmielewskiej. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i książkami.

Cieszymy się z faktu, że osoba Janusza Korczaka była w centrum zainteresowania naszych uczniów przez niemalże cały listopad. Uczniowie mieli okazję poznać niezwykłego człowieka, który aż do męczeńskiej śmierci w Treblince całe swoje życie poświęcił służbie na rzecz dzieci.

Ważne, by młode pokolenie miało wiedzę na temat tej postaci, która stała się znana na całym świecie jako przykład wierności najszlachetniejszym ludzkim ideałom.

Duże zainteresowanie konkursem było dowodem tego, że zasięg, siła moralnego i wychowawczego wpływu dzieła życia Janusza Korczaka nie zamknęła się wraz z Jego śmiercią, ale w dalszym ciągu żyje wśród nas, promienieje pięknem.


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
744
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019