Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Pokazy fizyczno - chemiczne Lublin 2012

22 października o godzinie 7:30 w mglisty poniedziałkowy poranek uczniowie naszego gimnazjum pod opieką Pani Ilony Wosztyl – Bawarskiej, Pani Anny Sulimy i Pana Krzysztofa Górskiego wybrali się na pokazy z chemii i fizyki zorganizowane przez UMCS w Lublinie.

Pierwszym punktem naszego programu był Instytut Fizyki, którego pracownicy przygotowali bardzo ciekawe eksperymenty z działów: Fizyka ludzkiego ciała, Elektromagnetyzm, Fizyka cieczy oraz Optyka. Dzięki nim uczniowie poznali odpowiedź na pytania: jak wytworzyć prąd elektryczny?, w jaki sposób cewka Tesli wywołuje burzę oraz dlaczego dynamo rowerowe wytwarza prąd?. Eksperymenty fizyczne zaprezentowane przez pracowników naukowych uczelni pogłębiły świadomość gimnazjalistów na temat użyteczności fizyki i jej związku z techniką, medycyną, życiem codziennym, a przede wszystkim z postępem i rozwojem cywilizacji.

Następnie udaliśmy się do Collegium Chemicum im. Profesora Andrzeja Waksmundzkiego, gdzie w auli Profesora Jarosława Ościka odbyły się pokazy chemiczne. Udział w nich okazał się zaproszeniem do krainy eksperymentów mieniącej się kolorami tęczy, migocącej tysiącami świateł i wypełnionej dźwiękami. Wiele emocji wzbudziło doświadczenie „Psy, komary i Lipton”, które zakończyło się dość głośnym trzaskiem. Z dużym zainteresowaniem  młodzież obserwowała „Chemiczne tornado”, „Kolorowe płomienie” oraz „Szybkiego Billa”. Na zakończenie wszystkim uczestnikom podskoczyła adrenalina w wyniku przeprowadzonych reakcji pirotechnicznych i fotobłysków. Pokazy eksperymentów udowodniły, że do zgłębiania tajemnic świata potrzebna jest wiedza i twórczy zapał, a chemia i fizyka to coś więcej niż morze wzorów i gąszcz reakcji chemicznych.

Po pokazach nastąpił stały punkt w programie niemal każdej szkolnej  wycieczki, czyli wspólny posiłek w McDonalds. Do Ciepielowa uczniowie wrócili około godziny 17.00.
W opinii uczniów wyjazd był udany, pozwolił  w gronie szkolnych przyjaciół zgłębić tajniki fizyki i chemii.


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
194
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019