Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Wycieczka do Czarnolasu

5 października 2012 roku, w jesienne przedpołudnie uczniowie klas I udali się na wycieczkę do Czarnolasu, by zwiedzić Muzeum Jana Kochanowskiego.

Po dojechaniu na miejsce, młodzież przeszła parkową aleją pod budynek XIX- wiecznego, klasycystycznego dworku, wybudowanego przez Jabłonowskich – kolejnych właścicieli Czarnolasu. Dwór, w którym mieszkał ze swoją rodziną największy poeta renesansu, nie zachował się.
W pozostawionym przez ostatnich właścicieli dworku otworzono muzeum.

Uczniowie wysłuchali opowieści pani przewodnik o rodzinie Kochanowskich. Oglądali zgromadzone tu eksponaty i pamiątki związane z życiem, twórczością Kochanowskiego oraz  z epoką, w której tworzył. Podziwiali oryginalne, żelazne drzwi, pochodzące ze skarbczyka  domu poety, fotel z herbem rodu – Korwin, oglądali starodruki, rękopisy i fotokopie pierwodruków dzieł Mistrza Jana. Ulegając namowom pani przewodnik, usiedli na kamiennym obelisku. W tym miejscu w XIX wieku rosła słynna, czarnoleska lipa – miejsce natchnienia poety.

Kolejnym punktem wycieczki był Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Pod posadzką mieszczącej się tam Kaplicy, znajduje się  krypta Kochanowskich.

Uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji, zeszli także do odnowionej krypty, by oddać hołd najwybitniejszemu polskiemu poecie okresu Odrodzenia.

Następnie udali się do mieszczącego się przy Kościele Centrum Regionalnego, w którym zgromadzono blisko 70 eksponatów, wśród nich także pamiątki po rodzinie Kochanowskich.

Wyjazd był okazją do ugruntowania wiedzy, wpłynął na  kształtowanie wrażliwości  estetycznej uczniów.  Wycieczka  wzbudziła emocje i pozostawiła niezatarty ślad w pamięci jej uczestników.


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
911
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019