Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Wycieczka do Kazimierza Dolnego

19 września 2012 roku grupa uczniów z klasy IIIc udała się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Wyjazd ten był nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w zeszłorocznych rozgrywkach o Puchar Patrona Szkoły.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego, które gromadzi i opracowuje zbiory przyrodnicze z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii, pochodzące głównie z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, liczące obecnie ponad 12 000 okazów. Stanowią one coraz pełniejszą dokumentację przyrodniczą tego terenu.

Uczniowie mieli możliwość obejrzenia czterech stałych ekspozycji: "Kazimierski Park Krajobrazowy"- prezentującą  poszczególne elementy środowiska przyrodniczego tego chronionego obszaru, "W przełomowej dolinie środkowej Wisły" - ukazującą w formie panoramy bogactwo przyrody jednego z najpiękniejszych odcinków tej ostatniej, dużej, dzikiej rzeki Europy. Kolejna ekspozycja - "Tajemnice wymarłego świata" – to próba rekonstrukcji życia, jakie istniało na tym terenie przed 65 mln lat, w morzu okresu kredowego. Ostatnia z obejrzanych wystaw „W krainie wąwozów" – stanowiła odpowiedź na pytanie, dlaczego i w jaki sposób w okolicach Kazimierza powstała najbardziej zagęszczona sieć wąwozów lessowych w Europie i dla jakich organizmów wąwozy stały się środowiskiem życia.

Po niezwykle ciekawej lekcji przyrody nasi wychowankowie udali się na zwiedzanie Kazimierza Dolnego z przewodnikiem. Uczniowie podziwiali architekturę zabytkowych kamienic otaczających rynek, zwiedzili kościół i klasztor OO Reformatów, Farę, Górę Trzech Krzyży.

Następnie pojazdem zwanym melexem udali się do Korzeniowego Dołu - przepięknego, bajkowego wąwozu, najczęściej odwiedzanego przez turystów. Wystające, poskręcane fantastycznie korzenie drzew rosnących na skarpach nadały mu imię i sławę. Wchodząc w Wąwóz Korzeniowy ma się wrażenie wejścia w świat powieści Tolkiena. Niezwykłe światło, przezierające przez korzenie i pnie zlewające się z lessowym podłożem i zielenią sprawia, że wrażenia kolorystyczne są tu zdumiewające.

Po pożegnaniu się z panią przewodnik, nadeszła chwila na zakupienie drobnych upominków. Uczniowie na pamiątkę otrzymali  także słynne kazimierskie koguty.

Kolejną atrakcją wycieczki był rejs statkiem po Wiśle.

Po pełnej wrażeń  wyprawie, młodzież udała się do autokaru, by wyruszyć w drogę do Puław. Tutaj nasi uczniowie odbyli spacer po Parku przy Pałacu Czartoryskich i uzyskali  wiadomości na temat rodu Czartoryskich, tak trwale wpisanych w dzieje Puław.

Wycieczkę można uznać za udaną. Dzięki wyjazdowi uczniowie poznali Kazimierz Dolny i Puławy -  prawdziwe perły, jedne z najcenniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Polsce.  


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
24427
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019