Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Uroczystości w lesie pod Dąbrową

W drugą niedzielę września 2012 roku, na Dąbrowie odbyła się uroczystość związana z uczczeniem pamięci i wyrażeniem szacunku dla poległych żołnierzy, którzy z miłości do ojczyzny poświęcili swoje życie. W miejscu uświęconym krwią 300 bestialsko wymordowanych jeńców stawili się wszyscy ci, dla których pamięć o poległych jest największym patriotycznym obowiązkiem.

Tradycyjnie odbyła się polowa msza święta, apel poległych, okolicznościowe przemówienia oraz uroczyste złożenie wieńców i zniczy na pomnikach poległych. Każdej z części uroczystości towarzyszyła zaduma i refleksja nad tragicznymi dziejami w naszej narodowej historii. Wielkich emocji dostarczyła rekonstrukcja wydarzeń sprzed 73 lat. Wzięło w niej udział ponad stu statystów, którzy z autentyzmem odtworzyli sceny bitwy w Dąbrowie, dokonanej tam egzekucji, a także walkę żołnierzy Batalionów Chłopskich stoczoną z Niemcami w 1944 roku.

W tegorocznych uroczystościach brali czynny udział nasi uczniowie. Ich wzorowa postawa jest dowodem prawdziwego patriotyzmu, świadectwem wierności polskiej historii i tradycji. Niech potwierdzeniem tego, jak ważna jest pamięć o tych wydarzeniach będą słowa Sławomira Kuligowskiego: "Wspomnienia czasem nie dają zasnąć, ale bez wspomnień nie ma czego śnić."


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
3502
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019