Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Wycieczka do Lublina

W dniach 5 i 6 czerwca 2012 roku gimnazjaliści udali się na wycieczki do Lublina. Były one dofinansowane przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Wzięli w nich udział wszyscy chętni uczniowie, którzy dopłacając niewielką sumę, mogli poszerzyć swoja wiedzę na temat zabytków Lubelszczyzny. 5 czerwca pojechały klasy: I a, I b, Id, II a i II b,  6 czerwca klasy: I c, II c, III c, III a i IIIb.

Uczniowie zwiedzili Kaplicę św. Trójcy, znajdującą się na terenie Lubelskiego Zamku, w której obejrzeli przepiękne freski pochodzące z czasów Władysława Jagiełły.

Następnie, podzieleni na mniejsze grupy,  przeszli podziemną trasą, prowadzącą przez Stare Miasto. Podczas tej wędrówki panie przewodnik pokazywały uczniom na specjalnych makietach, jak rozwijał się Lublin na przestrzeni wieków. Duże wrażenie wywarło na gimnazjalistach przedstawienie ukazujące pożar miasta w 1719 roku w żydowskiej części Lublina oraz cudowne ocalenie przez relikwie Krzyża  Świętego użyte podczas kataklizmu przez braci Dominikanów.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie  Archikatedry Lubelskiej. Pani przewodnik opowiedziała uczniom o historii tego zabytku. Zobaczyli też kopię Całunu Turyńskiego. Duże wrażenie zrobiła na uczniach zakrystia akustyczna. Niektórzy wypróbowali osobiście na czym polega jej niezwykłość.  Głos przenosił się po sklepieniu z jednego wyznaczonego kąta w drugi, nawet przy wypowiedzeniu słów szeptem. Wnętrze zakrystii pokryte było iluzjonistycznymi malowidłami. Uczniowie obejrzeli też zgromadzone w Skarbcu eksponaty, które były związane z przedmiotami sakralnymi używanymi w kościelnych obrzędach: pięknie wykonane monstrancje, kielichy, szaty liturgiczne.

Ostatnim zwiedzanym zabytkiem Lublina było Muzeum Męczeństwa na Majdanku. W tym miejscu uczniowie w wielkim skupieniu wysłuchali relacji pani przewodnik o losach ludzi, którzy trafili do obozu, o ich odwadze, codziennym życiu w miejscu kaźni. Z zaciekawieniem obejrzeli wystawy w kolejnych barakach. Szczególnie wzniosły  był moment zwiedzania komór gazowych, pieców krematoryjnych oraz Mauzoleum z usypanymi prochami ludzi, zamordowanych na terenie obozu, na którym wyryty był napis: „Niech nasz los będzie dla was przestrogą”

Ponieważ wszyscy już zgłodnieli, wycieczka została zakończona  posiłkiem w  Mc Donaldzie. Niektórzy uczniowie wyszli z trofeami piłkarskimi.

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody wycieczkę można uznać za bardzo udaną. Szczególne wrażenie wywarł na uczniach obóz zagłady na Majdanku.


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
30224
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019