Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Niebezpieczeństwo wyginięcia pszczół i jego konsekwencje

21 maja 2012 r. uczniowie klasy II c przedstawili projekt edukacyjny    „Niebezpieczeństwo wyginięcia pszczół i jego konsekwencje”. Głównym celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na rolę pszczół w przyrodzie,  jak również uświadomienie zauważalnego w ostatnich latach nasilonego wymierania tych pożytecznych owadów. Uczniowie przedstawili przyczyny masowego wymierania pszczół. Zwrócili uwagę na chemikalizację rolnictwa, bezmyślne używanie środków owadobójczych,  degradację środowiska, bez którego pszczoła nie jest w stanie przetrwać.  W krótkich, ale bardzo obrazowych scenkach przedstawili zgromadzonym zasady życia pszczół w grupie, hierarchię ważności i  ich codzienny trud.  Cała scenografia prezentowała się wspaniale i bardzo barwnie. 

W przeprowadzonych konkursach młodzież miała okazję zaprezentować swoją wiedzę na temat pszczół  i otrzymać słodki upominek. Niektórzy naprawdę sporo zapamiętali.

Uczniowie, biorący udział w projekcie, zaprezentowali również wiadomości na temat gatunków miodu. Zebrani mieli niepowtarzalną okazję popróbować wybranego rodzaju tego przysmaku, który został  zaserwowany na kruchych waflach.

Dodatkową atrakcją był pokaz multimedialny, który ukazywał poszczególne etapy włączenia się uczniów w akcję sadzenia roślin miododajnych przed szkołą. Młodzież prezentująca projekt dała wszystkim zebranym wskazówki, w jaki sposób na co dzień możemy dbać o te owady. 

Wszyscy obecni byli pod ogromnym wrażeniem uczniowskiej pracy.  Projekt przygotowany pod opieką p. Agnieszki Dygas i p. Marty Gawin był na bardzo wysokim poziomie. Dziękujemy za niezwykłą lekcję przyrody. Mamy nadzieję, że dzięki temu uczniowie będą eliminowali czynniki zagrażające populacji pszczół, a przez to nie dopuszczą do spełnienia się słów Alberta Einsteina, który powiedział; „Kiedy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko 4 lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie zapylania. Zabraknie roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka”.      

                                                                                                                    


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
260
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019