Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


„Regionalne wędrówki śladami Jacka Malczewskiego i Adolfa Dygasińskiego”

                18 kwietnia uczniowie klasy II b i II a zaprezentowali projekt edukacyjny o tematyce regionalnej. Na podstawie materiałów zgromadzonych przez uczniów powstał scenariusz, w którym zostały przywołane wydarzenia  związane z pobytem Jacka Malczewskiego w Wielgiem – majątku swojego wuja Feliksa Karczewskiego. Jego nauczycielem w tym okresie życia był późniejszy znany pisarz – Adolf  Dygasiński. Jacek przebywał w Wielgiem, pobliskich Gardzienicach i Ciepielowie przez cztery lata – od 1867 roku. Okolice naszych rodzinnych stron na zawsze wpisały się w duszę i umysł przyszłego malarza. Stały się dla niego niemal rajem, wspominanym przez całe życie.

Poszczególni uczniowie, biorący udział w projekcie, otrzymali zestaw zadań do wykonania. Jedni gromadzili potrzebne materiały, drudzy pracowali nad pomysłem scenariusza, a jeszcze inni wcielili się w postacie bohaterów i wzięli udział w przedstawieniu scenek rodzajowych, obrazujących epizody z życia dorastającego Jacka. Większość uczniów podeszła do swoich zadań z dużym zaangażowaniem. Nad  poczynaniami młodzieży czuwały panie: p. Beata Rusin, p. Danuta Wiktorowska, p. Anna Marek. Opiekunki projektu, chcąc, aby wszystko wypadło jak najlepiej, wypożyczyły prawdziwe stroje z  Teatru  im. Janusza Osterwy w Lublinie. Uczniowie mieli więc możliwość, chociaż przez chwilę, poczuć się jak zawodowi aktorzy, nie mówiąc o tym, że wyglądali bardzo elegancko i dostojnie. Włożony wysiłek zaowocował. Przedstawienie oraz przygotowane ścienne gazetki były na wysokim poziomie. Uczniowie czuli wielka satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.

Po przedstawieniu można było poczęstować się kapustą z grochem,  chlebem ze smalcem,  kiszonymi ogórkami oraz różnego rodzaju ciastem przyniesionym przez uczniów. Regionalne dania cieszyły się dużym powodzeniem.

Na koniec uczestnicy projektu zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia do gazetki oraz strony internetowej naszej szkoły.


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
24344
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019