Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Apel upamiętniający Wisławę Szymborską

„Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy…” pisała w swoim wierszu Wisława Szymborska do czytelników, zwracając uwagę na przemijalność, a zarazem niepowtarzalność chwil naszego życia.
1 lutego 2012 roku ta wielka, polska poetka, laureatka literackiej Nagrody Nobla odeszła z tego świata, przegrała „wyścig z suknią”, o którym wspominała w wierszu „ Muzeum”.

By uczcić pamięć jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury światowej, młodzież z Publicznego Gimnazjum w Ciepielowie przygotowała słowny montaż, który zaprezentowany został podczas szkolnego apelu 24 lutego 2012 roku. Na kilkanaście minut  ucichł gwar na szkolnych korytarzach,  wszyscy zebrani w ciszy i  skupieniu wspominali „wielką damę poezji polskiej”. Młodzież przypomniała fakty z życiorysu pisarki, a recytacja wybranych wierszy skłoniła do głębokiej refleksji nad  światem i egzystencją  człowieka. Usłyszeliśmy również nagranie głosu poetki, recytującej jeden ze swoich wierszy.

Szymborska jak nikt inny potrafiła dobierać słowa, każdy jej tekst to małe arcydzieło, to wieczna zaduma nad światem i zachwyt prostymi rzeczami  To właśnie w poezji Szymborskiej odnaleźć można odpowiedź na wiele pytań dotyczących spraw pozornie oczywistych. Jej poezja zawsze będzie okazją do zatrzymania się na chwilę, zastanowienia w ciszy, gdy wokół pośpiech, wrzask i zgiełk. 

„Nie ma takiego życia, które by choć przez chwilę nie było nieśmiertelne (...) Kto ile zdążył, tego mu cofnąć nie może...”. W tych słowach z wiersza „ O śmierci bez przesady” Wisławy Szymborskiej zawarta jest wielka mądrość, mówiąca o tym, że każdy z nas ma w sobie cząstkę nieśmiertelności i tylko od nas samych zależy, jak wiele po sobie zostawimy. Poetka odeszła, ale pozostawiła wiersze, które są i  będą wciąż żywe. Dzięki nim na zawsze pozostanie  w naszej narodowej pamięci.

Dziękujemy uczniom naszego gimnazjum za dostarczenie niezwykłych wrażeń i duże zaangażowanie. Swoją postawą udowodnili, że z dużą dojrzałością potrafią podejść do trudnych zagadnień ludzkiego życia.


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
870
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019