Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„ Człowiek ze swą mową zrośnięty
jest ciaśniej niż drzewo z ziemią”

Słowa Mieczysława Jastruna stały się mottem przewodnim konkursu „Czy znasz swój język ojczysty?” zorganizowanego w Publicznym Gimnazjum w Ciepielowie 22 lutego 2012 roku, w związku z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Święto to ustanowione  przez UNESCO w 1990 roku ma na celu ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Językoznawcy biją na alarm, twierdzą bowiem, że żyjemy w epoce wymierania języków. Każdy z nas odpowiedzialny jest za kształt naszej polszczyzny, ale szczególna odpowiedzialność spoczywa  na nauczycielach, którzy na co dzień przypominają o znaczeniu języka ojczystego, a także o konieczności pielęgnowania i „odchwaszczania” polskiej mowy.

Pomysł zorganizowania tego przedsięwzięcia zrodził się spontanicznie, tym bardziej cieszy  fakt, że wzięła w nim udział liczna grupa gimnazjalistów. Organizatorami konkursu były panie: Danuta Wiktorowska, Anna Marek, Jadwiga Broda oraz Marta Balcerowska.

Mistrzem mowy polskiej został Jakub Nowakowski z kl. IIa, II miejsce zajęła Karolina Wojciechowska z kl. IIIa, natomiast III miejsce przyznano Kai Balcerowskiej z kl. Ib oraz Sarze Łojek z kl. Ia. Uczniowie ci z rąk pani wicedyrektor Anety Rozwadowskiej otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.

Zmagania konkursowe były okazją do podkreślenia znaczenia języka ojczystego, wyrazem dbałości o jego piękno. Posługiwanie się językiem według obowiązujących norm świadczy bowiem o kulturze osobistej, jest także wyrazem patriotyzmu i przywiązania do tradycji i własnych korzeni.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy.


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
903
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019