Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Śladami Jana Kochanowskiego – ojca poezji polskiej! Wycieczka do Czarnolasu w dniu 18 października.

Zgodnie z coroczną tradycją uczniowie klas pierwszych gimnazjum odbyli kilkugodzinną wycieczkę do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Miała ona na celu pogłębienie wiedzy na temat tego wielkiego, renesansowego poety.

Zbiórka odbyła się o godzinie ósmej przed budynkiem gimnazjum. Uczniowie podzieleni na grupy wsiedli wraz z opiekunami do dwóch autobusów.  Po dotarciu na miejsce i  założeniu obuwia ochronnego rozpoczęli zwiedzanie poszczególnych sal.

Pierwsza sala poświęcona była młodości poety. W gablocie widniała księga z wpisem przyszłego twórcy w poczet żaków Akademii Krakowskiej. Uczniowie obejrzeli też autentyczne drzwi z dworku Kochanowskich.

W drugiej sali podziwiali  gobelin, ukazujący Jana na dworze Zygmunta Augusta, piękny renesansowy pierścień zaręczynowy z dwoma oczkami, starodruki, grę „ trik – trak” oraz fotele inkrustowane kością słoniową.

W trzeciej sali uczniowie zgłębili wiedzę na temat okresu czarnoleskiego w życiu poety.Z zainteresowaniem oglądali gobelin przedstawiający lipę bez liści, porzuconą lutnię i trumienny portret Urszulki – ukochanej córeczki poety. Zwrócili uwagę na rzeźbę z brązu i kopię obrazu Jana Matejki pt. „ Kochanowski nad zwłokami Urszulki”.

W kolejnej sali, poświęconej obywatelstwu, znajdowały się szesnastowieczne militaria.

W następnym pomieszczeniu (za szklaną szybą) mieli możliwość obejrzenia gabinetu Jana Kochanowskiego, w którym została umieszczona postać poety oraz postacie żony i dwóch córek. Stał tam również najcenniejszy zabytek – fotel mistrza pokryty kurdybanem, czyli oślą skórą.

W ostatniej sali  znajdował się kolejny obraz pt. „Odwiedziny w Czarnolesie”  oraz pamiątki ze statku „ Kochanowski”.

Po wyjściu z budynku, uczniowie  zeszli schodkami do jeszcze jednego pomieszczenia. Było ono poświęcone towarzyskim spotkaniom ludzi epoki renesansu.

Następnie udali się do kaplicy, w której ujrzeli figury woskowe: króla Zygmunta Augusta, Anny Jagiellonki, królowej Bony , Barbary Radziwiłłówny, Jana Kochanowskiego i błazna Stańczyka.

W dalszej części wycieczki udali się z opiekunami na spacer. Wielu z nich siadło na kamieniu, który prawdopodobnie pamięta czasy samego mistrza Jana, wierząc w jego magiczną moc.

Zadowoleni i uśmiechnięci  wrócili do szkoły bogatsi o usłyszane w muzeum wiadomości. Może na niektórych z nich spłynie talent poetycki godny mistrza Jana?!


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
29114
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019