Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Ogólnoszkolna wycieczka do Sandomierza i Ujazdu

W dniach 2 i 3 czerwca 2011 roku 170 uczniów naszego gimnazjum, pod opieką swoich nauczycieli, uczestniczyło w ogólnoszkolnej wycieczce turystyczno – krajoznawczej po Ziemi Sandomierskiej. Wyjazd został zorganizowany przez p. Annę Marek, przy współudziale Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.

Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych i turystycznych oraz zabytków Sandomierza i jego okolic.

Pierwszym punktem wycieczki był Ujazd, gdzie uczniowie zwiedzili ruiny Zamku Krzyżtopór. Budowla wzniesiona w latach 1631- 1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego, dziś jest jedną z największych ruin ufortyfikowanych rezydencji magnackich w Europie. Młodzież oprowadzana przez przewodników miała możliwość zapoznać się z historią tego miejsca, a także przejść przez poszczególne sale niezwykłej rezydencji, która w przeszłości uchodziła za centrum życia kulturalnego.

Następnie uczniowie udali się do historycznego grodu – Sandomierza, głównego celu tegorocznego wyjazdu. Urokliwe miasto, uważane przez Galla Anonima za jedno z głównych miast Królestwa Polskiego, powitało ich piękną, słoneczną pogodą. Nasi wychowankowie odbyli spacer po mieście, podczas którego oglądali historyczne miejsca, zabytki i architekturę Sandomierza : Bazylikę Katedralną, Podziemną Trasę Turystyczną, Wąwóz Królowej Jadwigi.

Miejscem budzącym szczególne emocje była Zbrojownia Rycerska. Tutaj uczniowie mogli podziwiać rycerski rynsztunek, narzędzia tortur oraz różne rodzaje broni. Pokazom towarzyszyły opowieści „współczesnych rycerzy” i choć były ciekawe i interesujące, to jednak uczniom największą frajdę sprawiło to, że mogli założyć na siebie zbroję, wziąć do ręki różne rodzaje broni, a nawet zakuć się w dyby, czy wejść do klatki śmierci.

Sandomierz został pożegnany przez młodzież o godzinie 1700, po uprzednim zakupieniu przez nich pamiątek. Wycieczkę można uznać za udaną, co zawdzięczamy świetnym przewodnikom, właściwemu zachowaniu uczniów oraz pięknej, słonecznej pogodzie.


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
738
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019