Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Wycieczka do Czarnolasu

Dnia 19 października 2010 roku uczniowie klas I udali się na wycieczkę śladami życia Jana Kochanowskiego.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Czarnolasu – miejsca, gdzie żył i tworzył poeta.

Aleją prowadzącą przez park pełen buków i dębów uczniowie dotarli do Muzeum. Tuż przed wejściem obejrzeli posąg z brązu prezentujący  czarnoleskiego mistrza trzymającego w ręku złotą różę – „symbol poezji wiecznie żywej”. Następnie pod opieką pani przewodnik obejrzeli poszczególne sale muzeum. Urzekły ich eksponaty w nim zgromadzone : przedmioty codziennego użytku pochodzące z XVI wieku, utwory poety, a  obrazy i gobeliny pozwoliły przekonać się jak  wybitni malarze, rzeźbiarze i myśliciele próbowali ukazać na różne sposoby życie, twórczość i osobowość wielkiego poety.

Ogromne wrażenie wywarły na młodzieży oryginalne drzwi, które stanowią  jedyną pamiątkę po strawionym przez pożar domu Jana Kochanowskiego. Uczniowie poprowadzeni przez panią przewodnik zwiedzili również piwniczkę dworku, gdzie urządzona została wystawa „ Rzeczpospolita Babińska”, także kaplicę, w której zgromadzono woskowe figury osób związanych
z dworem królewskim na Wawelu.

Młodzież , bogatsza w wiedzę dotyczącą życia i działalności Jana Kochanowskiego, opuściła to kultowe miejsce, by udać się do Sycyny. Tutaj obejrzeli  obelisk, stojący prawdopodobnie w miejscu, gdzie w XVI wieku stał dwór, w którym urodził się poeta.

Wycieczka jak co roku dostarczyła wielu miłych wrażeń.


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
23530
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019