Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Dąbrowa

12 września 2010 roku odbyły się obchody 71 Rocznicy Mordu Jeńców Wojennych pod Dąbrową.

W samo południe, to miejsce naznaczone krwią niezwykłych Polaków zgromadziło wielu mieszkańców gminy Ciepielów, by po raz kolejny w ciszy i skupieniu mogli oddać hołd żołnierzom 74 Pułku Piechoty z Lublińca, którzy właśnie w tym miejscu 8 września 1939 roku zostali brutalnie zamordowani przez armię niemiecką.

Uroczystość rozpoczął „Apel poległych”, który poprowadzili członkowie związku strzeleckiego „Strzelec” z Lipska.  

Następnie odbyła się uroczysta msza polowa, celebrowana przez proboszcza parafii Ciepielów-
ks. Stanisława Sławińskiego oraz ks. Andrzeja Wierzbickiego i ks. Mirosława Mejznera.

Po mszy głos zabrał Wójt Gminy Ciepielów – p. Artur Szewczyk. W swoim wystąpieniu podkreślił odwagę polskich żołnierzy z lublinieckiego Pułku Piechoty, którzy dla Ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę – własne życie. Pan Wójt złożył również serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przybyli na tę ważną dla społeczności lokalnej uroczystość. Dokonał także uroczystego wręczenia medali i odznaczeń.

Ważnym momentem obchodów było złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem tragicznie pomordowanych. Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Ciepielowie złożyli wieniec i zapalili znicze jako wyraz szacunku , czci, pamięci i podziękowania dla tych, którzy w imię wolności Ojczyzny przelali krew i którzy tworzą narodową historię.

 Następnie obejrzeliśmy rekonstrukcję wydarzeń z 1939 roku.

Dzięki tej uroczystości  młodzież naszej szkoły poznaje prawdę o tamtych wydarzeniach. Jest to ich patriotyczną powinnością, aby pamięć o pomordowanych pod Dąbrową była wciąż żywa i tkwiła głęboko w świadomości ich pokolenia.


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
29073
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019