Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Aktualności


Dzień Regionalny

Kultywowanie wielkiego dziedzictwa kulturowego naszych przodków i budzenie poczucia odrębności kulturowej jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. Zadaniem szkoły jest podejmowanie różnych działań, by tę spuściznę naszych przodków ocalić od zapomnienia. Jednym z takich działań organizowanych w naszym gimnazjum jest Dzień Regionalny, a zainteresowanie, jakim cieszy się ta uroczystość świadczy o tym, że jest to dobry sposób na podtrzymanie rodzimych tradycji naszego regionu.
W tym roku szkolnym dzień ten odbył się 21 maja 2010 pod hasłem ? Obyczaje Nocy Świętojańskiej?. Uświetnili go swoją obecnością zaproszeni goście ? ludzie, dla których przekazywanie wiedzy na temat historii i tradycji własnego regionu znaczy bardzo wiele. Wśród nich znalazły się: p. Zuzanna Matyjasek, p. Natalia Kiljan oraz ich nastoletni podopieczni: Weronika Lichocka i Adrian Starzak. Przekazali oni młodzieży informacje dotyczące Sobótki, zaprezentowali również pieśni ludowe związane z tym magicznym czasem. Odbył się także pokaz tańców ludowych, który przygotowany został przez uczniów klas IV z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciepielowie.
W przygotowanie tej uroczystości włączyli się aktywnie uczniowie naszej szkoły. Przygotowali oni przedstawienie pt. ? O Grzymku, Jagusi i Świętojańskiej Nocy?. Na chwilę przenieśliśmy się do wsi z czasów naszych dziadów i pradziadów. Wysłuchaliśmy opowieści o zaklętej w ropuchę Jagusi i wiejskim chłopcu Grzymku, który z pomocą dziewczynie do Zaklętego Lasu wyruszył. Moc Świętojańskiej Nocy pokonała złe czary i dziewczyna odzyskała swój ludzki wygląd.
W części dialogowe wplecione zostały informacje dotyczące starych obrzędów sobótkowych, pozostawionych w spadku przez pogańskich przodków. Odbyło się symboliczne skakanie przez ognisko oraz puszczanie wianków na wodę.
Po wręczeniu podziękowań dla zaproszonych gości odbył się wspólny posiłek przy stole zastawionym regionalnymi przysmakami.
Dzięki temu przedsięwzięciu umożliwiliśmy młodzieży poznanie części dziedzictwa kulturowego naszej Małej Ojczyzny. Jest to dla nas ważne, aby przeszłość i tradycja, wszystko to, co stworzyli nasi poprzednicy, istniało w pamięci młodych ludzi. Budzenie uczuć emocjonalnych w stosunku do własnego regionu służy rozwojowi uczuć patriotycznych i stanowi element kultury narodu polskiego.


« powrót


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
507
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019