Strona główna | Dodaj do Ulubionych |
Nasz Patron


Jan Paweł II - Nasz Patron


Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, w domu położonym przy kościele.
Z okna Jego mieszkania widoczny był napis na kościelnym murze "czas ucieka, wieczność czeka". Jako dziecko nosił przezwisko "LOLEK''. Od pierwszej klasy podstawówki, aż do matury młody Karol był prymusem klasy i szkoły. Zwykle był chłopcem rozważnym, nie brał udziału w różnych wybrykach, ale jednocześnie był bardzo wesoły i lubiany przez kolegów.
Po lekcjach biegł pędem z kolegami na podwórko, ulicę czy na boisko by grać w piłkę nożną. Lolek najbardziej lubił występować na bramce, w czym był najlepszy.
Bardzo lubił sport i turystykę oraz dobrze grał na gitarze. Jednak Jego dzieciństwo skończyło się bardzo szybko.

Kiedy miał osiem lat zmarła Mu ukochana matka, a w wieku 13 lat brat. Po maturze rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wojna przerwała ich normalny tok, lecz Karol nie zrezygnował z nauki studiując dalej na tajnych kompletach, grając w teatrze amatorskim i pracując w "Solvayu".

Coraz bardziej jednak pociągała Go mistyka. Gdy po śmierci ojca pozostał sam zdecydował się odpowiedzieć na powołanie kapłańskie i rozpoczął studia w tajnym Seminarium. Pierwszego listopada 1946 roku Karol Wojtyła z rąk kardynała Sapiechy otrzymał święcenia kapłańskie, a w dwa tygodnie później wyjechał do Rzymu na studia w Instytucie Angelicum. Uczył się pilnie, lecz w wolnych chwilach zwiedzał słoneczną, bogatą w zabytki Italię.

W czerwcu 1948 roku ksiądz Wojtyła wrócił do Polski i zostł wikarym w Niegowici pod Gdowem, a w marcu 1949 roku zaczął pracować w krakowskim kościele pod wezwaniem św. Floriana. Następnie został profesorem KUL-u.
Nie rezygnował z kontaktu z przyrodą. Organizował z grupą młodych przyjaciół turystyczne wyprawy. W zimie były to narty, w lecie zaś kajaki lub wędrówki po górach. I tak było, gdy przechodził kolejne stopnie w kościelnej hierarchii, profesora, biskupa, arcybiskupa i kardynała.

Szesnastego października 1978 roku została ogłoszona światu wiadomość - kardynał Karol Wojtyła został papieżem i przyjął imię JANA PAWŁA II. Cała Polska oszalała z radości. W kościołach biły dzwony, a ludzie na ulicach ściskali się mając łzy w oczach.
W następnym roku po wyborze na papieża przybył do Polski i w Warszawie wypowiedział sławne słowa: "Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi".
W narodzie wówczas rodził się nowy duch. Był to papież pielgrzym. W czasie swojego pontyfikatu odwiedzał wszystkie kontynenty i kraje świata. Całym narodom niósł pokój i nadzieję.
Papież Jan Paweł II zmarł w Watykanie 02 kwietnia 2005r. o godz. 21.37.

Był i jest autorytetem moralnym naszych czasów. Dlatego wybrano Go na patrona naszej szkoły
.

Jan Paweł II, Patron naszej szkoły nazywany Wielkim zmienił oblicze tego świata swoją osobą, swoim słowem, podróżami, miłością do każdego człowieka. Był to Papież, jakiego jeszcze w dziejach Kościoła nie było. Pochodził z naszego kraju, dlatego też Polska została szczególnie wyróżniona i wybrana przez Boga.

Jana Paweł II to Papież pokoju, wielki pielgrzym, teolog, przyjaciel dzieci i każdego człowieka, a także uosobienie skromności i pokory. Jednocześnie umiał przebaczać i prosić o wybaczenie, radował się i pokornie znosił cierpienie, modlił się i uczył rozmodlenia, śpiewał i pochylał się nad chorymi, podróżował i pisał książki. Jego modlitwa, myśli i miłość ogarniała jednocześnie cały świat, dlatego zmieniał oblicze tego świata.

Bliskość i siła Jana Pawła II tkwiła w tym, że był On papieżem ludzi, że się nad ludźmi pochylał, że ich dotykał i pozwalał siebie dotykać. On podsuwał ludziom najwłaściwsze rozwiązania ich problemów. W sposób mądry, taktowny uczył jak żyć. Uczył jednostki, narody i państwa.
Pontyfikat Jana Pawła II zmienił bieg historii świata, przemieniając świadomość i serca setek milionów ludzi. Z tego powodu jest jednym z najważniejszych w całej dwutysiącletniej historii chrześcijaństwa.


Galeria zdjęć

więcej »

Głos Gimnazjalisty

więcej »

Liczba odwiedzin
37
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie
Copyright©2019